Chytré ovládání venkovních žaluzií: jaké pořídit a jak to funguje?
Napojením venkovních žaluzií na systém chytré domácnosti ušetříte čas a uspoříte energii. Existují přitom takové systémy, které nevyžadují žádné stavební zásahy a domů je nainstalujete kdykoliv a za pár minut. Čtěte, jaké jsou možnosti inteligentního ovládání žaluzií a jak to přesně funguje.
Pokud nechcete stínění ovládat ručně klikou nebo šňůrou, zvolte žaluzie na dálkové ovládání s elektromotorem. Lamely pak ovládáte třeba z gauče nebo postele jako televizi. Zatím se nejedná o systém chytré domácnosti, protože pomocí ovladače nastavujete jen žaluzie. Navíc se nemůžete vzdálit z domu, protože by odjinud dálkové ovládání nefungovalo.
Pro ovládání žaluzií mobilem si pořiďte systém Smart Home. S jeho pomocí kontrolujete všechny důležité prvky vaší domácnosti. Kromě stínění do systému přidáte i osvětlení, garážová vrata, alarmy, radiátory, zavlažování zahrady nebo bezpečností zámky. Napojíte je společně na jednu řídicí jednotku a ovládáte z aplikace v mobilu, tabletu nebo počítači – odkudkoliv, klidně z práce nebo z dovolené.
Ovládání žaluzií mobilem pomocí Smart Home naplánujte už v projektu
Většina běžných Smart Home systémů funguje přes kabely, které přenášejí vaše povely ke koncovým spotřebičům a prvkům domácnosti – například k žaluziím. Pokud tedy stavíte nebo rekonstruujete dům, myslete na zapojení Smart Home už v projektu. Vyhnete se tak dodatečným zásahům do stěn kvůli elektroinstalaci.
Jestli chcete takový systém zabudovat do hotové stavby, připravte se na zásahy do zdí a natahování kabeláže od elektromotoru venkovních žaluzií k ovládacímu panelu. Ten totiž bývá na zdi umístěný napevno a bez zásahu do stavby ho jen tak nenainstalujete ani nepřesunete.
Systém Somfy TaHoma switch připojíte i zpětně a bez kabelů
Existují ale i modernější systémy, které k žaluziím připojíte kdykoliv zpětně, aniž byste předělávali elektroinstalaci. Jsou totiž založené na bezdrátové technologii radiového pokrytí. Díky tomu pak žaluzie nebo jiné vybavení domácnosti ovládáte odkudkoliv, kde máte přístup k internetu.
Jak v praxi funguje ovládání žaluzií mobilem přes Wi-Fi?
Stačí, když máte venkovní žaluzie s radiovým motorem a pořídíte si radiový systém Smart Home Somfy TaHoma switch. Ten vypadá jako modem k internetu – je to malý box, který připojíte do zásuvky a k Wi-Fi routeru. Následně si stáhnete aplikaci, zaregistrujete se a na pár kliknutí spárujete všechny motory v domě. Vše nastavíte sami – bez složitých instalací, ke kterým byste museli volat odborníka.
Celý domov pak ovládáte pomocí jediné aplikace i na dálku. Už při odjezdu z práce tak například vytáhnete žaluzie, aby vám obývák prohřálo sluníčko ještě předtím, než přijedete domů.
K dispozici máte také dálkový ovladač – funguje na malou baterku, takže ho připevníte kamkoliv v domácnosti.
„Díky tomu, že nejsou systémy Smart Home závislé na kabelech, připevníte jejich ovladač například z boku postele. Já takto pohodlně ovládám světla i žaluzie před spaním i ráno po probuzení. Klidně si ho ale můžete dát i na stěnu – a když se za několik let pustíte do přestavby domu nebo jen vyměníte nábytek, kdykoliv ovládání přemístíte, protože tam není napevno,” popisuje produktový manažer Somfy Jan Hrnčíř.
K systému TaHoma switch připojíte až 200 různých Smart zařízení a čidel, což vystačí na jakýkoliv dům. Žaluzie se přitom berou za jeden kus, i když je máte třeba na deseti oknech.
Jestliže vybíráte systém Smart Home, ověřte si nejprve u výrobce, které značky motorů, přístrojů či vybavení domácnosti k němu lze připojit.
Máte-li Smart Home, pracujte se scénáři
Chytré systémy navíc umožňují vytvářet vlastní scénáře. Jakmile například odjedete autem od brány, automaticky se uzamkne garáž, vypne osvětlení v domě a zapnou alarmy. Podobně můžete pracovat i s žaluziemi.
Nejlépe funguje, pokud na dům umístíte ještě sluneční či větrná čidla. Pokud v létě svítí slunce příliš, žaluzie se samy zatáhnou, aby se interiér nepřehříval. Když prší nebo je silný vítr, systém lamely automaticky vytáhne, aby se neponičily. Čidla fungují i bez napojení na SmartHome. Když je ale s chytrým systémem spárujete, bez problému dáte žaluziím i složitější pokyny a nastavíte scénáře. Navíc určíte, které žaluzie mají na pokyny reagovat.
„Kromě scénářů lze využívat i kalendář. V aplikaci jednoduše zadáte pokyny podle svých návyků ve všedních dnech i o víkendech. Například, aby systém přes týden vytáhnul žaluzie v šest ráno, kdy běžně vstáváte, nebo je každý den hodinu před západem slunce zatáhnul,” popisuje možnosti Hrnčíř.
K systému od Somfy bez problému připojíte také screenové rolety.
Výhody chytrého elektrického ovládání žaluzií
Díky systému Smart Home máte pod kontrolou celou domácnost, i když zrovna nejste doma. Navíc:
- Ušetříte čas. Systém jednou nastavíte a pak už se žaluzie automaticky zatahují nebo naklápí přesně podle vašich scénářů.
- Spoříte energii. Chytrá domácnost reguluje spotřebu podle vašich potřeb. Díky tomu v létě zbytečně nepouštíte sluneční paprsky tam, kde to není potřeba, a nepřehříváte interiér. V zimě zase dostanete do interiéru více světla.
- Jste v bezpečí. Venkovní žaluzie napojené na chytrou domácnost vyvolávají dojem, že jste doma, i když zrovna relaxujete na dovolené. Nastavíte scénáře, kdy se žaluzie automaticky stahují či dovírají několikrát za den – v kombinaci s automatickým rozsvěcováním světel tak vytvoříte iluzi, že se v domě neustále někdo pohybuje.
Jestli plánujete chytrý domov, obraťte se přímo na naše partnery – například Somfy má showroom, kde si inteligentní ovládání různých částí domu vyzkoušíte prakticky a najdete řešení přesně pro vás.