Co vše obsahuje cenová nabídka na venkovní stínění a na co si dát pozor
Když si necháte nacenit venkovní stínění u více firem, nabídka na žaluzie nebo screenové rolety NEVA je obvykle mezi těmi dražšími. Neměli byste se však rozhodovat jen podle celkové částky, ale srovnávat srovnatelné položky. Stínění se totiž značně liší kvalitou, navíc ne každý prodejce do nabídky zahrne opravdu vše.
Předběžná kalkulace ceny venkovního stínění
Přímo na webových stránkách některých prodejců venkovního stínění najdete orientační kalkulaci. Pro výpočet ceny obvykle vyplňujete:
- typ venkovního stínění (žaluzie nebo rolety),
- způsob montáže (krycí plech nebo podomítkový box)
- a rozměry oken.
Cena, kterou tímto způsobem zjistíte, je pouze orientační. Aby mohl prodejce sestavit přesnou cenovou nabídku, potřebuje znát mnohem více detailů. Obvykle je s vámi probere na osobní schůzce, kde si navíc můžete na vzorkovníku prohlédnout barvy lamel či osahat povrchové úpravy.
Co potřebuje prodejce vědět, aby mohl venkovní stínění nacenit
- Přesné rozměry všech oken (nebo prostoru) na mm, protože stínění se vždy vyrábí na míru,
- jak budete stínění ovládat, a tedy jaký typ motoru má vybrat (drátový/bezdrátový),
- jestli máte novostavbu nebo rekonstruujete, zda jsou okna v přízemí nebo v patře (a tedy jak náročná bude montáž – např. se zvedací plošinou se může zvednout částka),
- jaký typ ukotvení zvolíte (do rámu okna, pod fasádu nebo na fasádu),
- kde se nachází stavba (podle toho se odvíjí cena za dopravu).
Spolu s prodejcem budete také vybírat další specifická kritéria venkovního stínění. Pro žaluzie například:
- typ lamely (pro příklad lamela Z je dražší než lamela C),
- barva lamel a komponent (existuje standardní nabídka i atypické odstíny, které jsou na objednávku u dodavatele),
- povrchová úprava lamel (hladký nebo strukturovaný lak).
U screenových rolet vybíráte:
- typ látky (polyesterové nebo skelné vlákno),
- barvu látky a komponent,
- další vlastnosti látky (propustnost, faktor otevřenosti).
TIP: Čtěte kompletní návod, jak vybrat venkovní látkovou roletu.
Pokud máte francouzská okna či HS portály, můžete si také vybrat, kolik kusů stínění na tato okna umístíte. Plochu můžete zastínit vcelku jedním kusem (pokud to maximální rozměry dovolí), nebo sloupkem například oddělit fixní a otevíravou část okna (v tomto případě se pomocí sloupku namontují dva kusy stínění).
V čem se cenové nabídky na venkovní stínění liší
V cenové nabídce uvidíte stínění včetně všech parametrů, které jste si po dohodě s prodejcem zvolili. V dřívějších článcích jsme řešili, co všechno tvoří cenu venkovních žaluzií a kolik a proč stojí screenové rolety.
Pes je mnohdy zakopaný v těch nejmenších detailech – třeba v tloušťce krycího plechu. Někteří výrobci na něm šetří a vyrábí ho ze svitků. Hliník je pak tenký a má tendenci se kroutit. My v NEVĚ používáme k výrobě krycích plechů hliníkové pláty, které jsou pevnější a odolnější. Odráží se to ale na ceně.
„Montážníci žaluzií jsou vyškolení, takže už obvykle ví, jak na manipulaci s levnějšími krycími plechy jiných výrobců. Problém však může být u fasádníků, kteří to třeba neznají a mohli by je na stavbě nedopatřením promáčknout,“ upozorňuje na riziko tenkých plechů pan Čtvrtník z firmy Almma.
Rozdíly v kvalitě komponent přitom poznáte až po pár letech, na první pohled jsou neviditelné. V NEVĚ si na kvalitě i přesto dáváme záležet – například textilní pásky dovážíme ze Švýcarska a patří k nejodolnějším na trhu, háčky lamel zase umíme perfektně zaválcovat díky vysokému tlaku na válcovacích strojích.
„Při výběru dodavatele stínění jsme některé hned zavrhli, protože víme, že své výrobky šidí a používají například plastové komponenty namísto kovových. Žaluzie pak tolik nevydrží a naši montážníci je často dokonce ani nechtějí montovat, protože se jim s trochou nadsázky sypou pod rukama už na stavbě,“ říká k tomu jednatelka firmy SOLAR-TECHNIK Dagmar Surá.
Vliv na cenu má třeba i lakování komponent. V NEVĚ máme vlastní práškovou lakovnu, takže lakování komponent je automaticky započteno v základní ceně. Komponenty jiných výrobců jsou sice levnější, ovšem pouze v základní eloxované úpravě. Jakákoliv barva už se připlácí.
Také cenu za montáž může mít každá firma nastavenou jinak – někdo ji má jednotkově bez ohledu na charakter stavby a někdo se může rozhodnout až podle toho, v jakém jste patře nebo jak přístupná jsou okna. U montážní firmy je také důležité vědět, zda vám garantuje záruční servis.
Závěr: levnější není vždy lepší
Pokud porovnáváte více cenových nabídek, neřiďte se pouze celkovou částkou. Rozdíly v kvalitě stínění se začínají projevovat po zhruba pěti až osmi letech. U levnějšího stínění začnou selhávat komponenty a budete potřebovat servis.
„Při výběru stínění se vždy dívejte na historii výrobní i montážní firmy. U firmy s tradicí je větší pravděpodobnost, že se na trhu udrží dalších 10 let a dodá vám náhradní díly. Je také rozdíl, jestli vám stínění montují zaměstnanci montážní firmy, kteří ručí za její jméno a za následné opravy, nebo jen nějací montážníci na IČ bez historie, které budete po letech těžko shánět,“ přidává na závěr pan Čtvrtník ze společnosti Almma.
„V NEVĚ máme prodlouženou záruku 2 + 2 roky. A i když nějaký díl třeba přestaneme standardně vyrábět, jsme schopni ho našim zákazníkům vyrobit nebo sehnat dodatečně. I po záruce,“ dodává manažer prodeje z NEVY Lukáš Musil.
Pokud si chcete nechat nacenit venkovní stínění NEVA, kontaktujte jednoho z našich partnerů.