Jak nejlépe zastíníte balkon nebo lodžii? Ideální jsou látkové rolety

9. 2. 2021

V létě se balkony a lodžie, zejména ty zasklené, mění v saunu. Přečtěte si, proč balkony i lodžie před přehříváním nejlépe ochrání venkovní stínění, kdy se hodí markýzy a kdy vnitřní blackoutové rolety.

Venkovní látková roleta: ideální na balkon i lodžii

Zlatým standardem pro zastínění balkonů a lodžií jsou venkovní látkové rolety – zejména pak v případě nezasklených prostor.

Například oblíbené zipscreeny v NEVĚ vyrábíme až do šířky 6 metrů, takže ve spoustě případů zastíníte celou lodžii jediným kusem látky.

Látkové rolety využijete také na zasklené balkony či lodžie, kdy kromě stínění navíc zabraňují přehřívání interiéru. Na rozdíl například od venkovních žaluzií je nicméně můžete jenom vytahovat nebo stahovat, takže nemáte tolik pod kontrolou intenzitu světla.

Balkonové rolety můžete kotvit do konstrukce lodžie i do ostění, díky širokému výběru barev je jednoduše sladíte s fasádou domu a protože dobře odolávají větru, využijete je i ve vyšších patrech budov.

„Screenové rolety doporučujeme montovat v zipovém provedení. Jsou tak jištěné v pevných postranních lištách a odolnější proti větru,“ říká k tomu Martin Hejzlar, specialista na stínící techniku ze společnosti MH stínící technika a jeden z partnerů NEVY.

Screeny svou konstrukcí nezaberou kolem ostění moc místa a na oknech vypadají elegantně.

Venkovní žaluzie: skvěle stíní i ochlazují

Venkovní žaluzie doporučujeme pouze na zasklené balkony a lodžie a jen v případech, kdy je lze dobře ukotvit. Teoreticky je sice můžete dát i na nezasklené balkony, ale v takových případech jsou velmi náchylné na poškození.

Komplikované je zejména stínění velkých lodžií a balkonů, protože maximální plocha jednoho kusu venkovní žaluzie je 20 m², tedy například 5×4 metry. „Pokud zákazník přijde s požadavkem na zastínění velké plochy, kde je potřeba více kusů žaluzií, musí počítat s tím, že mu výhled z balkonu naruší vodicí profil nebo lanka,“ doplňuje Martin Hejzlar.

Rezidenční bydlení Vilapark v Olomouci je svou dispozicí ideálním kandidátem k zastínění balkonů.

Markýza: rozumná alternativa pro nezasklené balkony

U některých balkonů nebo lodžií je však montáž zmíněných typů stínění komplikovaná až nemožná – například kvůli omezeným možnostem kotvení nebo velikosti balkonu.

Pokud dojdete k závěru, že látkové rolety nebo venkovní žaluzie ve vašem případě instalovat nelze, případně jsou pro vás cenově nevýhodné, zvažte výsuvnou markýzu. Není sice tak účinná jako žaluzie a rolety, ale přesto pomůže. Jen se smiřte s tím, že při silném větru markýzu nemůžete vysunout.

Výsuvná markýza je ideální zejména pro předsazené balkony bez stropu. Instaluje se nejčastěji přímo na fasádu. Před sluncem vás nejlépe ochrání, pokud vyberete látku s UV ochranou a nízkou propustností světla.

Markýzy se nejlépe hodí k zastínění teras nebo nezasklených balkonů bez stropu.

Vnitřní stínění: levnější, ale proti horku neochrání

Další možností, kterou uplatníte u prosklených balkonů a lodžií, je klasické vnitřní stínění. S tím vytvoříte stín, ale většina slunečních paprsků vám pronikne dovnitř, kde je pak velké horko. Vnitřní stínění proto volte jen v případě, kdy nemáte jinou možnost.

„V takových případech zákazníky obvykle odkážeme na jednodušší vnitřní stínění roletami s blackoutovými látkami, které propouští jen minimum slunečního záření a tím i horka,“ zakončuje Martin Hejzlar.

Ostatní typy vnitřního stínění – například žaluzie, látkové rolety, vertikální žaluzie nebo závěsy – na balkony a lodžie spíše nedoporučujeme.

I když je zastínění balkonů a lodžií mnohdy komplikovanější, výsledné klima za to stojí. Pokud chcete vidět výsledek naživo, oslovte některého z našich partnerů, který vám zastínění balkonu rád ukáže.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora