Jak vybrat a starat se o sítě proti hmyzu?

2. 7. 2020

Milujete dlouhé letní večery, ale štve vás, že si kvůli hmyzu nemůžete otevřít okno dokořán? Pořiďte si sítě proti hmyzu. Představujeme vám nejběžnější varianty a způsob, jak je snadno očistíte a zazimujete.

Slaďte sítě s rámy oken

Před nákupem sítí si pozvěte domů odborníka, který vám poradí s výběrem typu a přesně zaměří rámy oken. Ty jsou jen málokdy úplně rovné, proto je přeměří nahoře, uprostřed i dole. Při konzultaci se odborníka doptejte i na maximální a minimální velikosti sítí, které je schopný dodat. Pro užší okna světlíků, spižíren či garáží se totiž vyrábějí sítě jen na míru.

„Spousta firem první konzultaci a zaměření nabízí zdarma. Montážníci při ní doporučí typ sítí a se vzorníkem barev vám poradí, jak nalakovat rámy sítí, aby splynuly s rámy oken. Díky tomu budete mít jasno i v detailech a nemusíte řešit nic sami““

Jan Gajdoš

produktový manažer

Pokud chcete dobrý výhled z okna, zvolte černou či tmavě šedou výplň sítě. Bílé sítě, přes které není tolik vidět, se hodí například na toalety.

Myslete na detaily

Při výběru typu sítě zvažte hlavně to, jak často s ní budete manipulovat.

Pokud máte vnitřní stínění, s instalací sítí potíže nebudou. U venkovních rolet nebo žaluzií volte ideálně rolovací sítě. V NEVĚ například vyrábíme rolovací sítě samostatné i integrované do venkovních žaluzií v rámci samonosného STF systému.

Pokud se rádi díváte z okna na ulici, nebo máte na parapetu květiny, které každý druhý den zaléváte, výběr typu sítě tomu přizpůsobte. Ke květinám na parapetu či k okenicím zvolte například rolovací nebo posuvné sítě.

Jaké sítě jsou na trhu nejběžnější?

Na českém trhu existuje několik typů sítí proti hmyzu. Vhodnou variantu vyberte podle mohutnosti konstrukce, způsobu otevírání nebo prostoru kolem okna. K síťovině požadujte od výrobců informaci o jejím materiálu. Nejpevnější jsou sítě z poplastovaného skelného vlákna nebo hliníkové, které ale nepruží. Pokud chcete domácnost ochránit i před pyly, ptejte se na zesílenou síťovinu.

Pevné sítě proti hmyzu s hliníkovým rámem

Varianta pevného hliníkového rámu s vypnutou sítí je vhodná téměř do všech druhů oken. Výrobci se je nebojí navrhovat ani na atypická okna. Doporučují ji na hůře dostupná okna v patře, nebo tam, kde se sítí nemusíte moc hýbat. Pevné sítě seženete se síťovinou ze 

  • skelného vlákna,
  • hliníku,
  • nerezu
  • i polyesteru. 

Skelné vlákno je odolné, nehořlavé a na slunci neztrácí barvu. Kovové síťoviny jsou velmi pevné, ale při promáčknutí se nevrací do původního tvaru. Jejich konce se netřepí a jen velmi těžko je protrhnete. Sítě z polyesteru jsou pak nejlevnější. Doporučujeme je nainstalovat spíše přechodně, protože nejsou tolik odolné.

Pevné sítě nejlépe pasují do klasických eurooken. Jejich konstrukci dokonce nevadí vystupující kování a okapnička (odvodňovací krytka) na rámu okna. Jednotlivé části hliníkového rámu sítě jsou spojené pomocí vnitřních spojek a můžete je mít ve stejné barvě jako rámy oken. Po nasazení pevná síť překryje část rámu okna a neruší tak jeho vzhled. Pevné sítě proti hmyzu se uchycují na rámy oken pomocí

  • otočných,
  • vsazovacích
  • nebo pružinových držáků.

U dveří na balkon či terasu nebo u vstupních dveří se sítě s pevným rámem montují pomocí samozavíracích pantů s magnetickým dovíráním. Pevný rám sítě na dveře navíc snadno doplníte o průlez pro psa či kočku.
Výhodou pevných sítí je snadná ochrana před mrazy. Před zimou je sundáte, očistíte a uskladníte například ve sklepě. Prodloužíte jim tak životnost i o několik let. Nevýhodou je, že se relativně obtížně sundávají a nelze je srolovat ani nijak otevřít (s výjimkou sítí se samozavíracími panty).

Pevné varianty sítí vám odborně nainstalují řemeslníci. Při montáži vám zároveň ukáží, jak sítě sundat na zimu.

Rolovací sítě proti hmyzu

Rolovací sítě se namotávají na hliníkové hřídele s pružinou, které jsou skryté v ochranném boxu. Síťovinu tak podle potřeby vytáhnete a skryjete podobně jako roletu. Síť při pohybu vedou boční vodicí profily. V NEVĚ rolovací sítě vyrábíme samostatně i v kombinaci s venkovními žaluziemi. V kombinaci s venkovními žaluziemi sítě vedeme v samostatných vodicích profilech v rámci STF systému. Obvod sítě a koncová lišta má na sobě připevněné těsnící kartáče, aby se hmyz nedostal dovnitř drobnými škvírami.

„Rolovací sítě v STF systému z NEVY mají vlastní vodicí profily. Sítě díky tomu stahujete podle potřeby a nezávisle na žaluziích,“ vysvětluje Jan Gajdoš.

V NEVĚ používáme pevnější materiál ze skelného vlákna, který je potažený PVC. Je odolný a v čase nemění barvu. Sítě se vyrábějí s odolnými madly, aby zvládly častou manipulaci, u vyšších oken pak se šňůrami.
U rolovacích sítí se nemusíte starat o zazimování. Síť jednoduše navinete do boxu, kde bezpečně přečká zimu.

V NEVĚ vyrábíme rolovací sítě na míru i samostatně bez žaluzií. Jak fungují v praxi vám rádi ukáží naši partneři. Okna pak pečlivě zaměří a poradí vám s barvou profilů, aby sítě na okna přesně zapadly.

Posuvné sítě proti hmyzu

Posuvné sítě proti hmyzu jsou oblíbené u velkých a francouzských oken, protože se posouvají po dolních a horních pojezdových kolejnicích a vždy zakrývají jen okno nebo dveře, se kterými často manipulujte. Dobře je využijete u frekventovaných dveří na terasách a balkonech a snadno do nich nainstalujete průchod pro domácí mazlíčky.

Při správné montáži jsou posuvné sítě velmi tiché. Snadno se také udržují. Síťovina posuvných sítí se vyrábí nejčastěji ze skelného vlákna potaženého plastem. Pokud je chcete mimo sezónu uschovat před mrazem, zjistěte si u odborné firmy, jak je bezpečně odinstalovat z kolejnic.

Shrnovací – plisované sítě proti hmyzu

Plisované sítě do oken a dveří se skládají jako harmonika, kterou rozevírate pomocí madla pohybem v kolejnici. Používají se především ve velkých francouzských oknech a dveřích. Na oknech je rozprostřete vertikálním pohybem, na dveřích nejčastěji horizontálním. Shrnutá síť se skládá do drobných ohybů a nezabírá téměř žádné místo. 

Z plisovaných sítí doporučujeme ty s hliníkovými komponenty a rámy, které jsou odolnější. Moderní plisované síťoviny se doplňují o kevlarové vlákno, díky němuž je síť velmi odolná proti vodě, UV záření a je pevná v tahu. Na zimu sítě nemusíte sundávat, jenom je shrnete.

Výhodou shrnovacích sítí u dveří a francouzských oken je nízká pojezdová kolejnice v podlaze. S její instalací nevzniká výrazný práh, proto je tento typ sítí vhodný do bezbariérových domácností a rodin s malými dětmi.

Nespornou výhodou plisovaných sítí je jejich použití v širokých otvorech francouzských oken. Navíc je můžete libovolně rozevírat a stahovat.

Sítě s magnetem či suchým zipem

Sítě proti hmyzu, které připevníte pomocí suchého zipu na rám okna, jsou oblíbenou a nejlevnější variantou. Bohužel jsou také nejméně spolehlivé, protože suchý zip se při horším počasí odlepuje a rychle opotřebí. Navíc ho musíte měnit už po jedné nebo dvou sezónách, protože lepidlo při změnách počasí nedrží a síť pak nepřiléhá. 

Síťovinu seženete z

  • polyesteru, 
  • pozinkovaného hliníku,
  • nerezu
  • a ze skelného vlákna

Sítě na suchý zip mají ale i výhody. Můžete je instalovat bez asistence odborníka a hodí se na malá okna včetně těch na obytných autech a karavanech.

Síť, která má uprostřed průchod s magnetickými pásky, dobře poslouží u frekventovaných dveří teras a balkónů. Když jí procházíte, magnety se od sebe oddělí a za vámi se zase spojí a síť dovřou. Spojení magnetů v průchodu ale není stoprocentní, a proto se čas od času nějaký hmyz dovnitř dostane.

Údržba a zazimování sítí proti hmyzu

Čištění všech sítí zvládnete s vysavačem, vlhkým hadříkem a měkkým kartáčem. Pokud bude síť znečištěná, nejprve ji na nejslabší výkon vysajte s kartáčovým nástavcem. Poté ji vlhkým hadříkem nebo měkkým kartáčem očistěte mýdlovou vodou. Na závěr ji otřete vlhkým hadříkem čistou vodou a nechte ji rozloženou doschnout.

„Čištění sítí klidně spojte s pravidelnou údržbou žaluzií. Povysávejte sítě a opláchněte je s žaluziemi zahradní hadicí nebo vapkou. Pak je podle potřeby namydlete a nečistoty se saponátem spláchněte. Použijte ale co nejnižší stupeň tlaku vody, abyste žaluzie a sítě nepoškodili,“ “

Jan Gajdoš

produktový manažer

Všechny odnímatelné sítě doporučujeme po sezóně zazimovat. Pevné a posuvné sítě zabalte do balicího papíru a uschovejte je na suchém místě – nejlépe naležato, aby se síť nedeformovala. Sítě na suchý zip párkrát přeložte, na sklady ale netlačte a uložte ji do krabice na suché místo.
Nebojte se zkonzultovat sítě v kombinaci s venkovními žaluziemi s našimi partnery. Rádi vám vše ukáží v praxi.


Autor

Pavlína Huňková

Pavlína Huňková pracuje jako obchodní zástupkyně. V NEVĚ pracuje od roku 2008, začínala na českém trhu a vypracovala se na pozici team leadera obchodních zástupců pro německy mluvící zákazníky.

Všechny články autora