Jak vybrat stínění, které s domem ladí? Při výběru je rozhodující barva fasády i typ motoru, radí architekt
Možná se při nákupu žaluzií díváte hlavně na technické parametry a řešíte tvar nebo šířku lamel. Aby stínění s domem ladilo, důležitý je také design. Zeptali jsme se proto architekta Tomáše Lánského z Brossini Design, na co brát ohled při výběru stínění z pohledu architektury.
Venkovní žaluzie mezi stíněním vedou
Podle čeho se rozhodujete, jestli navrhnete vnitřní, nebo venkovní stínění?
Bereme v potaz hlavně klima uvnitř domu. Ve chvíli, kdy stavíte rodinný dům na slunném místě a plánujete velká prosklená okna, je nezbytné zvolit venkovní stínění. Jinak by se interiér přehříval. Venkovní žaluzie zastaví hodně slunečního svitu i tepla ještě venku, takže se vůbec nedostanou dovnitř. Vnitřní stínění vám s tím nepomůže – teplo sice také do určité míry zabrzdí, ale až ve chvíli, kdy projde do místnosti. Pokud náš klient netrvá na jiném řešení, navrhujeme venkovní stínění vždy.
Jaký typ venkovního stínění nejčastěji volíte?
Ještě před 10 nebo 15 lety si většina lidí dávala na dům venkovní rolety. Postupem času se ale trendy proměnily a dnes jsou mnohem populárnější venkovní žaluzie. My je dáváme na stavby 99 % klientů. Mají totiž veškeré plusy: jsou mnohem hezčí na pohled a navíc si zastínění regulujete tak, jak chcete. Lamely si natočíte do určitého úhlu podle toho, odkud svítí slunce nebo jak moc světla chcete v interiéru. Venkovní roleta má z mého pohledu jedinou výhodu – tvoří bezpečnostní prvek, který chrání třeba před zloději. Jinak mají všechny plusy spíš venkovní žaluzie.
Měli by se lidé dívat při výběru venkovního stínění i na okolní krajinu nebo sousední zástavbu?
Okolní krajina je důležitá, když dům stojí na nějakém extrémním místě. Například na poli, kde fouká silný vítr. Pak musíme přemýšlet nad tím, abychom navrhli osazení žaluzie povětrnostním čidlem, které lamely vytáhne, kdyby foukalo moc. Takové případy jsou ale spíš výjimky. Sousední domy a jejich výška nebo třeba typ střech ovlivňují, jestli se navržený objekt do zástavby svým stylem hodí. Na samotný výběr žaluzií to ale vliv nemá. Tam se díváme hlavně na barevnost a design, aby žaluzie ladily s domem.
Barvu žaluzií volte tak, aby spolu prvky domu ladily
Podle čeho tedy barvu vybíráte?
Jde o celkový vzhled objektu: díváme se na barvu i materiál fasády, typ střechy, barvu střešních tašek i tvar domu. A hlavně na odstín okenních profilů. Ty tvoří s žaluzií jeden celek. Často to bývá tak, že barva žaluzií je stejná jako barva oken. Není to ale pravidlo, záleží vždy na estetickém cítění každého architekta nebo majitele domu.
A jaké barvy aktuálně převládají?
Když se podívám na stavby, které nám prošly pod rukama za poslední roky, převládá antracitová barva. Lidé ji volí na rámy oken a většinou pak chtějí ve stejném nebo podobném odstínu i lamely a příslušenství žaluzií. Může to být ale zkreslené stylem staveb, které v Brossini Design děláme – antracit se k nim zkrátka hodí. Zároveň není nutné řešit jenom trendy. Jde hlavně o to, aby se člověk v domě cítil dobře a všechno spolu ladilo.
Záleží z hlediska architektury domu i na tvaru lamel?
Většinou navrhujeme klientům zetkový profil. Jinou variantu bychom řešili až ve chvíli, kdy by měl klient nějaké nezvyklé požadavky, třeba na speciální naklápění lamel. Pak bych zavolal technikům z NEVY a nechal si poradit, jestli se z praktického hlediska hodí spíš jiný typ lamel než Z-90.
Při výběru stínění myslete i na propojení exteriéru s interiérem
Jaký doporučujete způsob montáže venkovních žaluzií?
Ačkoli na to spousta lidí nemyslí, ukotvení žaluzií výrazně ovlivňuje, jak dům vypadá. Nejlépe se nám osvědčila montáž pod fasádu, kde jsou veškeré kotvicí prvky skryté a nenarušují architekturu domu. Na takové řešení ale dům připravujeme už v projektové dokumentaci, aby se stavba nachystala na zabudování vestavěných kastlíků. Předsazený systém před fasádu volíme jen v případě rekonstrukcí, kdy není možný zásah do překladu stavby– viditelný kastlík totiž velmi naruší vzhled domu, takže se mu pokud možno vyhýbáme.
Co ještě kromě montáže hraje roli při výběru stínění?
I když se to nezdá, tak velmi důležitý je také způsob ovládání žaluzií. Pokud nainstalujete k žaluziím motor, potřebujete k němu také ovládací tlačítka. Čím víc žaluzií máte, tím víc tlačítek je potřeba. Ale nikdo si nechce zhyzdit interiér tím, že bude mít v každé místnosti na zdi ovladač. My proto většinou pracujeme s chytrými motory Somfy, které ovládáte pomocí aplikace na dálku. Uvnitř domu si pak necháte třeba jen jeden hlavní vypínač u vchodu, kterým všechny žaluzie zatáhnete nebo vytáhnete, ostatní povely dáváte přes mobil. Na toto propojení exteriéru a interiéru se mnohdy zapomíná.
Dají se venkovní žaluzie použít nějak netypicky, jako zvláštní architektonický prvek?
V některých případech venkovní stínění dotváří originální fasádu. Například pokud máte na domě dělená okna, tedy okna rozdělená na více částí. Záleží pak na vás, jestli žaluzii necháte v celku, aby zakrývala celé okno, nebo ji rozdělíte, aby kopírovala části okna. Pokud nainstalujete několik žaluzií na jedno okno, hrajete si s fasádou. Žaluzie totiž můžete stáhnout nebo vytáhnout třeba do 30 různých pozic, takže tím vytváříte další zajímavý prvek architektury domu.
Tomáš Lánský pracuje jako architekt 14 let. Studoval na stavební fakultě Technické univerzity v Ostravě, už při studiích pracoval v architektonické kanceláři, která se specializovala na interiéry. Postupně se specializoval na architekturu rodinných domů. Momentálně pracuje v rodinné firmě Brossini Design v Prostějově a zabývá se návrhy a realizací interiérů i exteriérů.