Jaká je ideální teplota v různých pokojích a jak jí dosáhnete pomocí venkovních žaluzií

7. 7. 2020

Ideální teplota v místnostech se různí podle jejich využití. Vyšší potřebujeme při relaxaci, nižší zase pro spánek. Přečtete si, jak si díky venkovním žaluziím vytvoříte i v tropických letních teplotách příjemný chládek v ložnici a v zimě si naopak teplo lépe udržíte.

Ideální teplota se liší místnost od místnosti

Obecně se ideální teplota interiéru pohybuje mezi 18 – 21 °C. To platí pro místnosti, kde trávíme nejvíce času, jako pracovny či obývací pokoje. Na chodbách, kde se nezdržujete, nechte klidně chladněji. Naopak koupelnu si vyhřejte více, abyste při sprchování neprochladli. 

Doporučené teploty v místnostech se pohybují v rozmezích: 

  • Chodby a schodiště bytových domů: 10 – 15 °C
  • Obývané předsíně a chodby: 16 – 18 °C
  • Ložnice: 16 – 20 °C
  • Kuchyně: 20 °C
  • Obývací pokoj: 20 – 21 °C
  • Koupelna: 24 °C

Teplotu si přizpůsobte tak, aby vám byla příjemná. Dobře vám k tomu poslouží i termostat, který sepne vytápění, když zaznamená příliš nízkou teplotu. Pokud byste udržovali chladnější teplotu v celém interiéru, dejte pozor na vlhkost. V místnostech, kde se často suší prádlo, se už při 16 °C objevuje plíseň.

TIP: Pamatujte na to, že teplota rodinného domu by neměla klesnout pod 15 °C, i když zrovna odjedete na dovolenou. Pak totiž hrozí, že opětovné vytápění potrvá velmi dlouho a utratíte za něj více peněz než za průběžné udržování například 18 °C. Naopak při přetápění interiéru vás stojí každý jeden stupeň až dalších 6 % z celkových nákladů za vytápění. Jestliže pobýváte dlouhodobě v místnosti, kde je 25 a více stupňů, odvykáte si chladu a je možné, že v zimě budete častěji nemocní.

Stálá teplota interiéru: jak pomůžou venkovní žaluzie

V létě, zejména v extrémních vedrech, se vyplatí venkovní žaluzie, které odráží sluneční paprsky ještě před okny a snižují teplotu v místnosti až o 10 °C. Pokud zvolíte světlé lamely, pustíte s dovřenými žaluziemi do interiéru jen 3,7 % slunečního záření. V porovnání s vnitřními žaluziemi, které pustí do interiéru až 36 % záření, máte v místnosti příjemně a výrazně ušetříte za provoz klimatizace. 

V zimě nechte naopak žaluzie vytažené, abyste do interiéru pustili více tepla. U žaluzií s lamelami typu Cdíky naklápění na obě strany světlo nasměrujete, kam potřebujete. Tak si třeba příjemně prohřejete i podlahu. Navíc, pokud necháte v zimě venkovní žaluzie dovřené i přes noc, žaluzie zabrání úniku tepla a vy tak zvýšíte teplotu v místnosti o dalšího 1,5 °C.

Dovřené žaluzie nainstalované do fasády a sendvičových desek přiléhají těsně k ostění a zlepšují tak tepelnou izolaci oken až o 18 %.

Teplotu udržíte díky chytrému příslušenství

Abyste nemuseli zatahovat žaluzie ručně, když se udělá pěkně, napojte je na automatické ovládání pomocí slunečního čidla. Když čidlo zaznamená intenzivní sluneční záření, žaluzie se automaticky stáhne a dovře a zabrání tak přehřívání interiéru. Naopak při oblačnosti se vytáhne do boxu, aby se do místnosti dostalo světlo a interiér se prohřál. V obou případech se systém čidel sám postará, abyste se například po práci vrátili do interiéru s ideální teplotou.

V zimě vám pak dobře poslouží ovládání pomocí scénářů. Když víte, že vám na východní stranu domu svítí ráno více světla, nechte žaluzie vytažené a interiér tím prohřejte. Jejich zatažení naplánujte až kolem poledne, kdy se dostane slunce nad dům. Tím si teplo uvnitř lépe udržíte.

Žaluzie můžete ovládat i na dálku – díky systému inteligentní domácnosti Smart Home.

Systémy chytrých domácností propojíte s aplikací, pomocí které ovládáte žaluzie na dálku a regulujete tak i teplotu v domácnosti.

Venkovní žaluzie jsou díky svým vlastnostem oblíbené i při stavbách nízkoenergetických a pasivních domů. Pomáhají totiž v domě udržovat stálou teplotu mezi 18 a 23 °C bez zbytečného chlazení či vytápění.

Udržte si v interiéru ideální teplotu díky venkovním žaluziím, odborníci ze specializovaných firem vám rádi poradí, jak na to.


Autor

Adéla Hlavinková

Adéla Hlavinková pracuje jako obchodní referentka pro Česko a Slovensko od roku 2017. Studovala na Univerzitě obrany v Brně logistiku a pracovala v přepravní společnosti JaRo Sea & Air Services. Stará se o český a slovenský trh, kde má NEVA partnerskou firmu NEVA SK.

Všechny články autora