Kolik stojí venkovní žaluzie? Odkrýváme, co všechno ovlivňuje jejich cenu

23. 10. 2019, Aktualizováno 6. 1. 2023

Venkovní žaluzie jsou dražší než ty vnitřní, jejich cena ale nikdy není pevně daná. Záleží například na tom, v jakém stavu je vaše stavba, nebo jak chcete žaluzie ovládat. Sepsali jsme pro vás, co všechno ovlivňuje výslednou cenu žaluzií.

Cena venkovních žaluzií obecně

Na první dobrou vám přesnou cenu venkovních žaluzií neodhadne žádná firma. Technici se musí nejprve seznámit s vašimi požadavky i montážními možnostmi vašeho domu. Pokud například nestavíte od základů, ale dům pouze rekonstruujete, jsou způsoby montáže omezené – řemeslníci musí často zvolit třeba předsazenou montáž na fasádu budovy, která je dražší.

Venkovní žaluzie můžete nakoupit kdykoli, i když pro instalaci je lepší jaro nebo podzim, kdy montáž nekomplikují mrazy. Tvrzení, že v zimě jsou venkovní žaluzie levnější než v létě, ale neplatí. Sezóna nemá na cenu žaluzií vliv.

Abyste měli alespoň rámcovou představu, kolik venkovní žaluzie stojí, uvádíme několik vzorových příkladů i s přibližnou cenou. V cenách je zahrnuté veškeré příslušenství (například podomítkový kastlíksendvičové desky v případě montáže pod fasádu) i lakování komponentů.

Orientační ceník venkovních žaluzií

Typ žaluzieRozměrMontážOvládáníPřibližná cena venkovní žaluzie bez DPHPřibližná cena montáže bez DPH
Z‑902000 x 2400 mmPod fasáduMotor Somfy24 000 Kč2 550 Kč
S‑902000 x 1600 mmPod krycí plechMotor Somfy14 500 Kč1 800 Kč
C‑801800 x 1500 mmPod krycí plechKlika10 800 Kč2 400 Kč

Tabulka je nicméně skutečně orientační, na výslednou cenu předokenních žaluzií má vliv více faktorů. Do detailu je rozebíráme dále v článku.

1. Typ a rozměr žaluzií

Venkovní žaluzie jsou k dostání ve více variantách – liší se tvarem i šířkou lamel. Obojí má přitom vliv na výslednou cenu.

  • Žaluzie typu C nebo F jsou starší, mají klasický obloučkovitý tvar a patří mezi levnější venkovní žaluzie. Zejména Céčka jsou díky zajímavé ceně ideální pro stínění administrativních budov.
  • Žaluzie ve tvaru S nebo Z jsou technicky vyspělejší – jsou domykatelné, takže lamely do sebe při zavření úplně zapadnou a žaluzie lépe stíní. Proto jsou také dražší.
  • Zároveň platí, že cena se odvíjí také od rozměrů žaluzie. Nelze ale jednoduše stanovit cenu za metr čtvereční – za žaluzie v rozměru 3×2 metry zaplatíte jinou částku než u žaluzií 2×3 metry (právě vyšší žaluzie přitom bývají dražší).

2. Typ ovládání

Venkovní žaluzie můžete ovládat mnoha způsoby – například klikou s převodovkou nebo pomocí motorů. Nejlevnější žaluzie jsou ty s manuálním ovládáním. Pokud vám stačí, že žaluzie ručně vytahujete a zatahujete točením kliky, ušetříte.

Jinak je tomu v případě motorů – ty se většinou instalují do horního profilu žaluzie a díky nim stínění ovládáte pohodlně pomocí tlačítka na zdi nebo dálkového ovládání. I mezi motory ale existují velké rozdíly, které ovlivní cenu venkovního stínění. Pořídit můžete:

  • standardní motor – základní možnost elektronického ovládání žaluzií, nemá žádné další funkce, takže je levnější,
  • prémiový motor – oproti základním modelům má i další užitečné funkce: chrání žaluzie proti přimrznutí, kontroluje výšku paketu nebo detekuje překážky při vytahování žaluzií.

Prémiové motory jsou proto dražší než klasické. O to víc ale prodlužují životnost žaluzie. Jak to funguje v praxi?

Představte si, že venku fouká vítr, kvůli kterému spadne židle na terase na stažené žaluzie. Toho si z interiéru nevšimnete a žaluzie začnete vytahovat. Standardní motor žaluzie vytahuje až do koncové polohy bez ohledu na odpor, snaží se překážku překonat tak dlouho, dokud ji nepřekoná. Pravděpodobně by se v takovém případě poškodily hliníkové lamely a poškodil motor.

S prémiovým motorem se vám to nestane – jakmile motor zaznamená překážku (musí vyvíjet větší sílu, než je obvyklé), zastaví se, žaluzie o kousek spustí a nahlásí vám problém.

Prémiové motory nejen umožňují ovládat žaluzie pohodlně na dálku, ale mají i mnoho užitečných funkcí navíc.

3. Barva žaluzií

Pro každé žaluzie existuje standardizovaný vzorník barev, ze kterého můžete vybírat – u žaluzií NEVA ho najdete vypsaný u jednotlivých typů žaluzií. Tyto barvy jsou v ceně žaluzií, tedy bez příplatku.

Pokud byste ale chtěli žaluzie vyrobit v jiných barvách, které pro vás musí výrobce speciálně objednat, připlatíte si.

To stejné platí pro příslušenství žaluzií, které se standardně nelakuje. Pouze se ošetřuje tzv. eloxováním – povrchovou úpravou, díky které se na povrchu hliníkových součástí žaluzií vytvoří ochranná oxidová vrstva. Lakování nebo jiné úpravy vodících či spodních profilů jsou za další příplatek.

4. Kvalita komponent

Levnější žaluzie používají méně kvalitní komponenty, které mají kratší životnost. Chcete-li si domů pořídit stínění, které vám vydrží desítky let, dívejte se při výběru na kvalitu jednotlivých prvků žaluzií i použitého materiálu a zjistěte si způsob výroby.

Známkou kvality je například:

  • Textilní páska – v NEVĚ používáme 8mm textilní pásku švýcarské výroby, která vydrží déle než běžnější 6mm pásky.
  • Zapertlovaný otvor pro textilní pásku – u našich žaluzií najdete zaoblený otvor, který nemá ostré hrany a nenařezává textilní pásku při pohybu žaluzie. Díky tomu se páska při pohybu neničí a déle vydrží.
  • Žebříček vyztužený kevlarovými vlákny – kevlar je materiál, který se používá třeba při výrobě letounů nebo neprůstřelných vest. Díky němu je žebříček velmi pevný. V NEVĚ je navíc spojen nerezovou spojkou, která ještě zvyšuje životnost žaluzie.
  • Strukturovaný lak na lamelách – je velmi odolný, lépe snáší rozmary počasí.

Do ceny předokenních žaluzií se promítají také výrobní postupy. Klíčové je tedy i to, zda má firma jednotlivé fáze výroby pod kontrolou a neustále dohlíží na kvalitu. Proto v NEVĚ:

  • nakupujeme kvalitní materiál například ze Švýcarska nebo Německa,
  • lakujeme komponenty ve vlastní lakovně,
  • žaluzie pravidelně testujeme, aby splňovaly požadavky přísných norem – vystavujeme je větru i solné mlze.
Do ceny žaluzií se promítá také výrobní postup nebo způsob montáže.

5. (A)typičnost řešení

Samostatnou kapitolou jsou atypická řešení. Pokud potřebujete různě perforované lamely nebo třeba rohově řešené stínění, za žaluzie si připlatíte. Firma je totiž pro vás musí vyrobit na míru.

6. Montáž

Výběrem a nákupem venkovního stínění to nekončí. A nekončí tím ani výčet věcí, které ovlivňují cenu žaluzií. To, kolik za ně ve výsledku zaplatíte, se totiž odvíjí také od způsobu montáže.

Pokud například chcete venkovní stínění instalovat na již hotovou stavbu, musí řemeslníci vycházet z možností, které dům nabízí. Pokud má budova nedostatečnou tloušťku pláště nebo nevhodný podklad pro montáž pod fasádu, zvolí předsazenou montáž na fasádu budovy, která je dražší.

Proto se vyplatí nad předokenními žaluziemi přemýšlet dopředu – pokud stavíte, proberte s projektantem, jaké venkovní stínění byste chtěli. Díky tomu už můžete předem počítat s instalací žaluzií a vhodně naplánovat elektroinstalaci nebo se zaměřit na podomítkovou přípravu, abyste mohli žaluzie nainstalovat pod fasádu. Ušetříte tak náklady za další úpravy nebo složitější montáž.

Líbí se vám venkovní žaluzie? Podívejte se do naší nabídky nebo rovnou oslovte některého z našich partnerů pro přesnější cenovou kalkulaci.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora