Kompletní návod: jak vybrat venkovní žaluzie

20. 11. 2019

Při nákupu venkovních žaluzií si musíte vybrat tvar, šířku a barvu lamel, způsob ovládání nebo způsob montáže. V tomto článku všechno postupně projdeme, abyste se při následném nákupu mohli co nejkvalifikovaněji a nejlépe rozhodnout.

Jako první je potřeba vybrat typ žaluzie. Výrobci často označují venkovní žaluzie písmenem a číslem, například Z‑90. Písmeno Z označuje tvar nebo typ lamely, číslo 90 poté šířku lamely v mm (v tomto případě tedy 90 mm).

1. Výběr typu a šířky lamely

Venkovní žaluzie mívají nejčastěji lamely typu C, Z nebo S, občas narazíte také na žaluzie označené jako F. Platí pro ně několik obecných pravidel.

Žaluzie s lamelami ve tvaru C (například C‑80 nebo C‑65) přišly na trh jako jedny z prvních. Jsou cenově dostupné a jejich velkou výhodou je možnost naklápět lamely na obě strany, takže světlo můžete odstínit nahoru ke stropu nebo dolů k podlaze – co je vám zrovna příjemnější. Lamely ve tvaru C nicméně nejsou domykatelné, takže i po zatemnění nevytváří takovou tmu jako žaluzie Z nebo S. Volte je proto do místností, kde vám stačí mírnější zatemnění.

Žaluzie s lamelami ve tvaru Z a S (například S‑90, Z‑90 nebo Z‑70) jsou modernější. Díky jejich tvaru do sebe lamely přesně zapadají a po zatemnění vytváří v místnosti větší tmu než žaluzie C. Na okrajích navíc mívají vlisovanou gumu (těsnění), takže jsou příjemně tiché, i když venku fouká vítr.

Žaluzie typu F (například F‑80) nebývají v nabídkách výrobců tak často, ale mají několik výhod. Tou největší je velmi nízký paket – lamely jsou plošší, takže žaluzie po vytažení nezabírá na horním rámu okna tolik místa. To oceníte zejména na menších oknech, kde je důležité, aby vám paket příliš neubíral na světlé výšce. Lamely lze rovněž naklápět na obě strany.

Detail žaluzií Z‑90.

Po výběru typu lamely musíte vybrat šířku. Užší lamely (například 65 nebo 70 mm) doporučujeme na zastínění menších oken a do užšího ostění. Užší lamely se dají namontovat i tam, kde by širší lamely vyčnívaly před fasádu. Úzké lamely jsou decentní a elegantní, proto vám je v některých případech doporučí architekt už při návrhu domu.

Na druhou stranu počítejte s tím, že v případě užších lamel jich je v žaluzii více, takže při vytažení vytváří vyšší paket. To může být problém při montáži pod krycí plech, kdy kvůli vyššímu paketu potřebujete vyšší krycí plech, který snižuje světlou výšku okna.

Oproti tomu širší lamely (80 nebo 90 mm) volte na zastínění větších oken a prosklených ploch, například zimních zahrad. Širší lamely jsou obecně robustnější a pevnější.

Jestliže stále nevíte, který typ vybrat, možná vás inspirují ostatní zákazníci. Většina našich klientů volí spíše širší lamely: jak už jsme psali v dřívějším článku, nejprodávanější žaluzie z naší nabídky jsou Z‑90.

Rozdíly v šířce lamel. Vlevo nejtenčí C‑65, uprostřed C‑80, vpravo nejširší Z‑90.

2. Výběr barvy a povrchu

Máte vybraný typ žaluzie, je na čase zvolit barvu. Venkovní žaluzie obvykle seženete v několika základních barvách, nejčastěji v chladných odstínech bílé, šedé nebo antracitové. Pokud si z této nabídky nevyberete, máte u některých výrobců možnost zvolit i nestandardní barvu.

Třeba my v NEVĚ nabízíme většinu produktů ve 22 základních barvách. Pokud si však zákazník přeje, dokážeme od našeho dodavatele lameloviny ze Švýcarska sehnat kteroukoliv barvu ze vzorníků RAL nebo IGP.

U některých barev volíte také povrchovou úpravu, kdy máte na výběr hladký lak nebo struktur lak. Za nás doporučujeme spíše struktur lak, který je snažší na údržbu – na lamelách se struktur lakem se nedrží tolik nečistot a například prach nebo pyl na nich není tolik vidět.

Nezapomínejte, že při výběru barvy žaluzií nevybíráte jen barvu lamel, ale také barvu vodicích profilů, krycích plechů nebo dolních profilů.

Pokud byste potřebovali inspiraci, nejoblíbenější barvy venkovních žaluzií mezi zákazníky jsou:

  • stříbrná,
  • tmavě šedá,
  • stříbrnošedá,
  • bronzová
  • a bílá.

3. Výběr způsobu ovládání

Při výběru způsobu ovládání existují tři základní možnosti, ze kterých můžete vybírat.

Nejstarší a nejlevnější je ruční ovládání buď klikou, kdy točením kliky žaluzie naklápíte, vytahujete nebo stahujete, nebo šňůrou. Krom jistého nepohodlí je nevýhodou to, že montážník musí provrtat zdivo nebo okno, abyste ovládací kliku nebo šňůru mohli mít uvnitř v místnosti.

Pokročilejším způsobem je ovládání pomocí tlačítka na stěně nebo dálkového ovládání. V horním profilu nad paketem je v takovém případě uložený motor, který zajišťuje pohyb žaluzie. Tento motor existuje v základním provedení nebo můžete mít prémiové funkce jako detekci překážky nebo ochranu proti přimrznutí.

Mačkáním tlačítek na panelu nebo ovladači pak žaluzie naklápíte, vytahujete nebo stahujete. V případě zájmu napojíte ovládání na více žaluzií současně a jedním tlačítkem tak zatáhnete všechna okna v domě.

Nejvyspělejším způsobem je automatizace domácnosti, tedy Smart Home. Se Smart Home na dálku ovládáte nejen žaluzie, ale také například světla, rolety, bazén nebo garážová vrata. Žaluzie jsou opět vybavené elektromotory. Ty jsou napojené na řídicí jednotku domácnosti, ke které se připojíte například přes smartphone, tablet či počítač. Žaluzie pak ovládáte z těchto zařízení, nebo využijete ovládání dle přednastavených scénářů.

Typy ovládání venkovních žaluzií. Zleva klika, tlačítko na stěně a systém chytré domácnosti Miniserver Go od firmy Loxone.

4. Možnosti montáže

Způsobů montáže venkovních žaluzií existuje celá řada, nicméně při výběru vás limituje to, v jakém stavu je vaše stavba. V dalším textu si představíme nejčastější způsoby.

Velmi oblíbené jsou žaluzie schované pod fasádou, kdy jsou horní profil, kotvení i vodicí profily skryté. Nevýhodou tohoto způsobu montáže je, že s ním musíte počítat už při návrhu stavby, žaluzie takto nelze instalovat dodatečně bez zásadních zásahů do fasády. V NEVĚ pro montáž venkovních žaluzií pod fasádu nabízíme vlastní řešení – podomítkový kryt ISO-KASTL.

Jestliže pořizujete venkovní žaluzie pro již hotový dům, případně se žaluzie pod fasádu nevejdou, můžete zvolit montáž pod krycí plech. V takovém případě vám montážník nad okno nainstaluje lakovaný krycí plech, do kterého žaluzie zajedou, když je při větru či dešti vytáhnete.

Třetí variantou je montáž přímo na fasádu, kdy se veškeré kotvicí prvky umístí zepředu na fasádu a žaluzie jsou tak „předsazené“ před oknem. V NEVĚ nabízíme fasádní systém v hranaté variantě: hranatý krycí plech i vodítka.

Součástí montáže je také výběr vedení žaluzií – venkovní žaluzie lze vést ve vodicích profilech nebo lanky. Pokud je to možné, vždy volte možnost vodicích profilů, žaluzie jsou pak pevnější a odolnější proti větru.

Lanka jsou užitečná jen v případech, kdy potřebujete skutečně čistý design – například u velkého rohového okna architekti často nechtějí před oknem viditelný sloupek s vodicím profilem a zvolí raději méně nápadná 3mm lanka.

Způsoby montáže venkovních žaluzií. Zleva pod fasádou, pod krycím plechem a předsazené.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora