Motory venkovních žaluzií: jaké existují a jak správně vybrat?

18. 5. 2021

Žaluzie s motorem pohodlně ovládáte pomocí tlačítka na zdi, dálkového ovladače nebo mobilní aplikace, navíc některé z nich snadno připojíte do systému chytré domácnosti. I proto tento způsob ovládání volí přes 90 % našich zákazníků. Jaký motor pro vás ale bude nejlepší?

Výběr motoru se odvíjí od toho, zda chcete žaluzie ovládat:

  • tlačítkem na zdi – drátové ovládání,
  • dálkovým ovladačem či bezdrátovým tlačítkem na zdi – bezdrátové ovládání,
  • dálkovým ovladačem či mobilní aplikací s možností napojení na chytrou domácnost – inteligentní bezdrátové ovládání se zpětnou vazbou.

Na výběr ovládání myslete už ve fázi projektu stavby či rekonstrukce. Závisí na něm, kolik průchodek na kabely u okna potřebujete, nebo zda a kde je nutné v interiéru počítat s ovladači na zdi.

Drátově ovládané motory

Drátové motory využijete, pokud se rozhodnete pro klasické ovládání pomocí tlačítek na zdi. Povely k vytažení či naklápění lamel proudí z ovládacího panelu do motoru pomocí kabelu.

„V soukromé a rezidenční výstavbě najdeme těchto řešení minimum. Hodí se spíše do komerčních budov, jejichž majitelé ocení zónové ovládání. Jedním tlačítkem dávají například povel žaluziím na celém patře,“ říká Global Account Manager Lukáš Borovský ze společnosti Somfy, která vyrábí žaluziové motory.

U tohoto typu ovládání předem promyslete místa, na která umístíte ovládací panely. Pokud byste na to v projektu zapomněli, dají se instalovat dodatečně, ale zaplatíte za to sekáním do zdí kvůli rozvodům elektřiny nebo vrtáním nových děr.

Výhody drátově ovládaných motorů:

  • umožňují zónové ovládání,
  • jsou ze všech typů motorů nejlevnější.

Nevýhody drátových motorů:

  • nemají pokročilé funkce, například poskytování zpětné vazby, zda byl příkaz proveden či nikoliv
  • ovládání není tak pohodlné, musíte chodit k ovládacím panelům.

Bezdrátově ovládané motory

Pokročilejší způsob ovládání nabízejí bezdrátově ovládané motory.

Ty ovládáte pomocí příkazů dálkovým ovládáním, aplikace v telefonu nebo tlačítek na zdi. Tlačítka jsou navíc napájena baterií, takže je můžete instalovat dodatečně bez zásahu do omítky. Samozřejmostí je, že jedním ovladačem můžete ovládat více pohonů najednou.

Tlačítka na zdi můžete instalovat dodatečně bez stavebního zásahu do zdi. Zdroj: Somfy

Další výhodou bezdrátových motorů je to, že spolupracují s větrnými a slunečními čidly. Pokud si je pořídíte, pak se žaluzie například při ostrém slunci automaticky stáhnou a zatemní, nebo při silném větru naopak vytáhnou nahoru.

„Doporučuji, abyste elektromotory napojili na čidla, které venkovní žaluzie ochrání před silným větrem či kroupami. Když například větrné čidlo pozná, že fouká silný vítr, vytáhne žaluzie do bezpečí krycího plechu nebo podomítkové schránky,“ vysvětluje produktový manažer NEVY Jan Gajdoš.

Nastavit si můžete i automatické zatemnění či odtemnění žaluzií v konkrétním čase.

Výhody bezdrátových motorů:

  • pohodlné ovládání odkudkoli v domě pomocí dálkového ovladače,
  • možnost napojení na chytrou domácnost včetně hlasových asistentů Alexa, Siri či Google Assistant,
  • propojení s čidly, které sledují počasí,
  • a automatické stahování, vytahování a naklápění podle slunečního svitu či denní doby.

Nevýhody bezdrátových motorů: ve srovnání s drátovými motory vyšší cena.

Inteligentní bezdrátové motory se zpětnou vazbou

Nad rámec toho, co dovedou bezdrátově ovládané motory, s vámi inteligentní motory navíc aktivně komunikují. Mezi hlavní výhody patří automatický režim, ve kterém motory reagují na venkovní podmínky, například slunce a vítr. Inteligentní bezdrátové motory navíc ještě lépe chrání venkovní žaluzie i sebe samotné.

V zimě se například stává, že prší a vzápětí začne mrznout. Pokud máte v tu chvíli stažené žaluzie, přimrznou k parapetu nebo terase. Inteligentní motory to rozpoznají a vůbec neriskují poškození žaluzií nebo samotného motoru tím, že by se snažily žaluzie vytáhnout.

„Pokud motor při rozjezdu žaluzií vyvíjí větší sílu, než určují hodnoty nastavené při kalibraci, přestane táhnout a spustí vodicí pásku i žebříček kousek zpět. Tím zabrání poškození žaluzií. Zároveň motory ochrání samy sebe – nepřetěžují se a nezkracují tak svou životnost. Motor vám pak přes aplikaci sdělí, že žaluzie pravděpodobně přimrzly, a navrhne, abyste šli námrazu odstranit.“

Jan Hrnčíř

produktový manažer Somfy

Podobně motory ochrání žaluzie v případě, kdy na ně například vítr převrhne židli na terase, zapomenuté koště nebo květináč s rostlinou. Klasický motor by vyvinul větší sílu a překážku vytáhl i s žaluziemi. Přitom by ale mohl poškodit lamely. Inteligentní motory se zpětnou vazbou překážku rozeznají, vrátí žaluzie o několik centimetrů zpět a informují vás, že se do žaluzií zřejmě zachytil předmět a je nutné, abyste předmět odstranili.

Inteligentní bezdrátové motory vám nabízejí:

  • pohodlné ovládání žaluzií odkudkoli v domě,
  • možnost napojení na chytrou domácnost včetně hlasových asistentů Alexa, Siri či Google Assistant,
  • ochranu žaluzií i sebe samotných před poškozením mechanickými překážkami,
  • propojení s čidly, které sledují počasí a chrání žaluzie před poškozením kvůli počasí,
  • automatické stahování, vytahování a naklápění podle slunečního svitu
  • či nastavení automatických scénářů.

Navzdory nejpokročílejší technologii jsou inteligentní žaluziové pohony za stejnou cenu, jako bezdrátové motory.

Inteligentní bezdrátové motory napojíte na chytrou domácnost. Venkovní žaluzie tak ovládáte jednoduše třeba z mobilu. Zdroj: Somfy

Technické parametry motorů

S výběrem konkrétní typu motoru vám vždy poradí dodavatel žaluzií, obecně nicméně platí, že výkon motoru musí odpovídat

  • rozměrům žaluzie,
  • hmotnosti žaluzie,
  • nebo pevnosti vodicí pásky a žebříčku.

Rychlost, s jakou se žaluzie pohybují, určují zejména průměr hřídele a počet otáček motoru. Žaluziové motory mají 24 otáček za minutu. 

Dalším důležitým kritériem motorů je točivý moment. U žaluziových motorů to je 6, 10 nebo 18 Nm a platí, že čím vyšší točivý moment, tím vyšší spotřeba elektřiny.

„Největší odběr energie nastává při rozjezdu žaluzií. Proto v projektu počítejte s dostatečnou kapacitou jističe, případně vedení elektřiny k motorům nechejte rozdělit na více samostatných větví. Na jednu větev s jističem na 16 A doporučuji připojit optimálně 5, ale maximálně 8 motorů s největším točivým momentem,“ doporučuje Jan Hrnčíř.

Je také dobré vědět, že i největší žaluzii s plochou 20 m2 dokáže obsloužit jeden motor.Jestliže plánujete motory s žaluziemi obraťte se na naše partnery, kteří vám s výběrem poradí. A pokud byste chtěli chytrou domácnost, náš partner Somfy má showroom, kde si inteligentní ovládání rovnou i vyzkoušíte.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora