Nevýhody venkovních žaluzií? Vyšší hlučnost ve větru či nižší schopnost zatemnění

18. 12. 2020

Venkovní žaluzie patří mezi nejoblíbenější typy stínění a mají obrovské klady, pro které si je pořizují zákazníci z celého světa. Protože však nic není černobílé, mají i žaluzie své limity. V NEVĚ se tím netajíme – a narovinu jejich slabiny přiznáváme.

Neumějí 100% zatemňovat

Jedním z hlavních důvodů, proč si majitelé nemovitostí pořizují venkovní žaluzie, je regulace světla v místnosti. V tom jsou žaluzie díky naklápěcím lamelám velmi variabilní, ale pravdou je, že neumí v místnosti vytvořit absolutní tmu.

V lamelách žaluzií jsou totiž malé otvory, kterými prochází textilní páska a prosvítá jimi troška světla. A ani při maximálním naklopení k sobě lamely žaluzií nedoléhají tak dokonale, aby místnost úplně zatemnily.

Hodně však záleží na tom, který typ lamely zvolíte. Z pohledu zatemnění jsou nejúčinnější lamely Z‑90, ty už se téměř vyrovnají roletám. Naopak lamely C‑65 stíní nejméně a vytváří v místnosti spíše šero.

„Pokud bydlíte v domě s velkou zahradou, někde na samotě nebo u lesa, kde vás neruší silné zdroje nočního osvětlení, nemusíte tohle vůbec řešit. Pro domy v husté zástavbě či na rušné ulici s veřejným osvětlením ale pro téměř dokonalé zatemnění doporučujeme žaluzie typu Z, případně kombinaci žaluzií a interiérových závěsů. Podobně nad stíněním uvažujte, jestliže pracujete na noční směny a často spíte ve dne,“ říká produktový manažer NEVY Jan Gajdoš.

V silném větru jsou hlučnější

Venkovní žaluzie mají až 90 mm široké lamely, takže při bezvětří nebo mírném vánku se ani nehnou a jsou naprosto bezhlučné. Pokud jsou žaluzie vedeny na lankách, může je silný vítr rozvibrovat. Lamely následně naráží do skla nebo samy o sebe. I proto doporučujeme instalaci žaluzií do bočních vodicích profilů, kde jsou pevně ukotveny.

V NEVĚ také doporučujeme, abyste na větrnějších místech, například horských chatách, dobře zvážili přínosy a nevýhody venkovního stínění. U vyšších pater výškových budov, kde bývá také větrno, je možné využít tzv. sendvičových fasád. Ty instalaci žaluzií umožňují a navíc je chrání před povětrnostními vlivy.

„Vůči větru je náchylné každé předokenní stínění. Pokud přijde opravdu silný vítr, doporučujeme venkovní žaluzie vytáhnout,” upozorňuje vedoucí konstrukce NEVY Miroslav Sedláček. Díky napojení na chytrou domácnost s větrným senzorem si pak můžete nastavit, aby se žaluzie při silném větru vytáhly automaticky.

Mohlo by vás zajímat: odolnost venkovních žaluzií proti větru

V mnoha případech může být řešením instalace screenových rolet, které jsou v porovnání se žaluziemi vůči větru odolnější.

V některých případech snižují světlou výšku okna

Venkovní žaluzie potřebují prostor, do kterého sbalené lamely žaluzií zajíždějí. K tomu slouží speciální krycí plech nebo schránka. U novostaveb nebo generálních rekonstrukcí doporučujeme po domluvě s architektem či projektantem zvolit montáž pod fasádu, kdy je krycí box elegantně schovaný pod fasádou a zvenku ani zevnitř ho nikdo nevidí.

Pokud zvolíte montáž pod fasádu, jsou žaluzie elegatně schované v boxu pod fasádou. Na způsob umístění je ale nutné myslet už při návrhu stavby či generální rekonstrukce.

Při částečných rekonstrukcích nebo instalaci žaluzií na hotovou stavbu ale box pod fasádu schovat nemůžete. Pak přichází na řadu montáž pod krycí plech. Protože je plech zevnitř i zvenčí viditelný, může být pro někoho esteticky rušivý, zároveň snižuje světlou výšku okna.

Pokud ve stavebním otvoru není prostor pro umístění boxu, řešením je krycí plech. Zásah do designu stavby je minimální.

Zvolit můžete také takzvaný fasádní systém. Ten neubírá na světlé výšce, takže ho využijete zejména pro instalaci nad dveře. Fasádní systém však hodně mění design budovy, což ne každému vyhovuje.

Fasádní systém je vhodný v případech, kdy koupíte hotový dům, kde se s instalací venkovních žaluzií nepočítalo. Žaluzie pak vystupují z fasády a jsou výraznější.

Jsou náročnější na montáž

Kutilové a svépomocní stavebníci namítají, že v porovnání s vnitřními žaluziemi jsou ty venkovní výrazně složitější na montáž. S tím naprosto souhlasíme a proto takový způsob instalace vůbec nedoporučujeme.

„Žaluzie je nutné zaměřit a nainstalovat naprosto přesně, často jde o milimetry. Každá nepřesnost způsobuje nestandardní chod žaluzií, zkracuje životnost a zvyšuje riziko poruch. U NEVY navíc při neodborném zásahu ztrácíte záruku. Raději proto zaměření i montáž svěřte zkušené montážní firmě, kterou vám rádi doporučíme,” říká Jan Gajdoš.

Textilní páska se časem opotřebuje

S dříve zmíněnými otvory v lamelách se pojí ještě jedna drobná potíž. Kovovými lamelami prochází textilní páska, která se časem opotřebuje a je nutné ji vyměnit. Přestože v NEVĚ používáme nadstandardní 8mm pásku ze Švýcarska (oproti běžné 6mm) a otvory v lamelách zpracováváme tak, aby nebyly ostré a do pásky neřezaly, je dobré s tímto servisním zásahem přibližně po 10 letech provozu počítat.

Pojišťovny je nepovažují za bezpečnostní prvek

Pokud máte zatažené a zatemněné žaluzie, není k vám domů vidět a odradíte náhodné kolemjdoucí zloděje. Zároveň ale platí, že pokud k vám někdo jde na jisto, zatemněné lamely jednoduše roztáhne a k vám dovnitř se podívá.

„Na trhu existují bezpečnostní předokenní žaluzie, které jsou vedené v řetězech a mají extrémně tuhé lamely. Klasické venkovní žaluzie ale tento účel neplní a ani pojišťovny je nepovažují za zabezpečovací prvek. Pokud máte nicméně žaluzie zatažené a navíc si v rámci systému chytré domácnosti například nastavíte, aby se dvakrát denně automaticky stáhly a vytáhly, můžete některé zloděje odradit. Není totiž poznat, že jste třeba na dovolené a dům je prázdný,” zakončuje Gajdoš.


Autor

Adéla Hlavinková

Adéla Hlavinková pracuje jako obchodní referentka pro Česko a Slovensko od roku 2017. Studovala na Univerzitě obrany v Brně logistiku a pracovala v přepravní společnosti JaRo Sea & Air Services. Stará se o český a slovenský trh, kde má NEVA partnerskou firmu NEVA SK.

Všechny články autora