Samonosné venkovní žaluzie: specifika, výhody a nevýhody

28. 1. 2022

Samonosné venkovní žaluzie se od těch klasických liší tím, že žaluzie je pevně spojená s horním boxem i vodicími profily a instaluje se jako jeden kus. To výrazně urychluje a usnadňuje montáž žaluzie, na druhou stranu přináší i drobné nevýhody – například omezenou šířku žaluzie nebo možnosti ovládání.

Klasické vs. samonosné venkovní žaluzie

Klasické venkovní žaluzie se instalují tak, že montážník do stavby nainstaluje purenitový box nebo krycí plech a boční vodicí profily a teprve poté osadí samotnou žaluzii.

Samonosné venkovní žaluzie se prodávají jako jeden kus, včetně horního boxu (existují ale i varianty bez boxu) a bočních vodicích profilů. Montáž je tak rychlejší a snadnější, v případě instalace do rámu oken je dokonce možné žaluzie ukotvit k rámu okna ještě ve výrobě a poté jako celek osadit do okenního otvoru na stavbě.

Například v NEVĚ nabízíme čtyři systémy samonosných žaluzií:

  • STF1 s viditelnými vodicími lištami, který je vhodný zejména pro přiznanou montáž,
  • STF2 se skrytými vodicími lištami, který je vhodný zejména pro podomítkovou montáž,
  • STL s viditelnými vodicími lištami a vždy bez krycího plechu i boxu, který lze zesílit pro větší rozměry žaluzie, nabízí možnost tvoření sestav více žaluzií vedle sebe nebo (v nezesílené variantě) umožňuje instalaci žaluzií s ovládáním na kliku,
  • fasádní systém, kdy se celá žaluzie včetně vodicích profilů kotví zepředu na fasádu.
Ukázka samonosné venkovní žaluzie ve variantě fasádního systému.

Výhody samonosných venkovních žaluzií

Největší výhodou samonosných žaluzií je rychlost a jednoduchost montáže. Celá žaluzie se vyrobí jako jeden kus a poté osadí, dokonce se můžete domluvit s výrobcem oken a ukotvit žaluzie do rámu okna už ve výrobě.

Samonosné systémy usnadňují také dodatečnou montáž do hotové stavby. V NEVĚ máme pro tyto případy určené varianty STF1 pro montáž pod krycí plech, nebo fasádní systém, při kterém celou žaluzii včetně profilů a horního boxu ukotvíte zepředu na fasádu.

Jakkoliv je instalace samonosných žaluzií jednodušší než montáž klasických venkovních žaluzií, doporučujeme, abyste si na ni vždy vzali odbornou montážní firmu. V opačném případě můžete přijít o záruku. Sebemenší nepřesnost při zaměření navíc může způsobit, že vám samonosná žaluzie do okenního otvoru nesedne. Následné úpravy jsou pak velmi drahé, často až nemožné.

Limity samonosných venkovních žaluzií

Některé samonosné systémy neumožňují ovládání klikou a dostanete je jedině v kombinaci s motory, jiné vás omezují ve výběru typů lamel. Doporučujeme proto oslovit výrobce nebo montážní firmu a vždy se předem domluvit, jaké možnosti ve vašem konkrétním případě máte.

Samonosné systémy jsou omezené také maximální šířkou, která se obvykle pohybuje mezi dvěma a třemi metry. V NEVĚ jsme vyvinuli zesílený systém STL, který nám umožňuje vyrobit samonosnou žaluzii do šířky 4 metrů. Přesto je to méně než u klasické žaluzie, kterou vám vyrobíme až do šíře 5 metrů.

Navzdory drobným limitům jsou samonosné venkovní žaluzie zajímavou alternativou, která stojí za zvážení. Pro podrobnější konzultaci kontaktujte některého z našich partnerů.


Autor

Pavlína Huňková

Pavlína Huňková pracuje jako obchodní zástupkyně. V NEVĚ pracuje od roku 2008, začínala na českém trhu a vypracovala se na pozici team leadera obchodních zástupců pro německy mluvící zákazníky.

Všechny články autora