Screenové vs. klasické venkovní rolety: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Screenové rolety jsou na poli venkovního stínění pořád poměrně nová věc. Čtěte, jaké mají výhody a nevýhody ve srovnání s klasickými hliníkovými či plastovými roletami. Poradíme také, nad čím se při výběru zamyslet.
Klasické venkovní rolety
Klasické venkovní rolety jsou tvořeny pevně spojenými lamelami z hliníku (případně plastu). Plast je levnější, ale taky křehčí a méně odolný. Hliníkové rolety, ideálně navíc v zateplené variantě, jsou jednoznačně lepším řešením.
Nepustí dovnitř horko a odolají větru
Venkovní rolety (zejména pak ty z hliníku) mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Jejich zatažením vytvoříte bariéru, která k okenní tabuli (a tím pádem do interiéru) nepustí v létě horko ani v zimě mráz. Zatažená předokenní roleta světlé barvy například pustí do místnosti pouhé 2,6 % sluneční energie.
Rolety jsou navíc tak pevné, že odolají i velmi silnému větru. Přitom jsou tiché, protože vítr s pevně spojenými lamelami nelomcuje.
Slouží jako bezpečnostní prvek a hluková bariéra
Zatažená hliníková roleta dobře izoluje také hluk a zároveň v noci nebo v době vaší nepřítomnosti komplikuje přístup zlodějům. Existuje také zámek do spodní lišty, kterým roletu uzamknete, aby nešla vytáhnout ani násilím.
Pokud bydlíte u rušné silnice nebo máte okna směrem k frekventovanému chodníku, hliníkové rolety vám zajistí větší klid a pocit soukromí.
Místnost úplně zatemní a zamezí výhledu ven
Pro někoho výhoda, pro jiného nevýhoda – zatažené rolety v místnosti vytvoří téměř absolutní tmu. Tu oceníte v noci nebo navečer, pokud chcete mít soukromí. Po roletách často sahají lidé, kteří potřebují přes den dospat noční směnu.
Přes zatažené rolety ale bohužel neuvidíte ven, což na někoho v průběhu dne může působit depresivně. Lidé pak mají tendence rolety nepoužívat, navzdory horku, které jim proudí do místnosti.
Venkovní (látkové) screenové rolety
Venkovní látkové rolety neboli screeny se nejčastěji vyrábí ze dvou typů látek:
- polyesterové vlákno – působí jako celistvá plocha, látka se nejprve utká a poté potáhne ochrannou vrstvou PVC
- a skelné vlákno – připomíná tkaninu nebo husté síto, jednotlivá vlákna se nejprve ošetří PVC a až poté se tkají.
Úroveň zatemnění si volíte sami
Oproti klasickým roletám si u screenů můžete výběrem látky zvolit sílu zatemnění. Nejsilněji zatemňující jsou tzv. blackout rolety, které stíní stejně dobře jako klasické rolety z hliníku a i přes den s nimi vytvoříte absolutní tmu. Dále ale existují také silně zatemňující a mírně zatemňující látky, které již část světla propouští.
Na barvě látky závisí také tepelná propustnost. Světlejší látky teplo spíše odrážejí, tmavší naopak pohlcují. Přirozeně ale neodrazí tak vysoké procento sluneční energie jako hliník.
Zřejmě největší výhodou screenů je, že i přes zataženou roletu vidíte ven. I proto jsou venkovní látkové rolety velmi oblíbené při stínění teras, zimních zahrad, pergol nebo balkonů. Rolety prostor příjemně ochladí a odstíní, zároveň vás ale nepřipraví o výhled do zahrady nebo do přírody.
Můžete větrat bez přítomnosti hmyzu
Pokud jste zvyklí mít otevřená okna na ventilačku, přes stažené screenové rolety se do místnosti dostane víc vzduchu než přes klasické. Navíc současně fungují jako ochrana proti hmyzu.
Co se týče odolnosti screenů proti větru, záleží hlavně na tom, jak jsou vedené. V lanku větru odolávají nejméně, naopak zipscreeny při šířce do 1,6 metru odolávají větru o rychlosti až 88 km/h.
Jsou decentní a zastíní větší plochy
Screenové rolety jsou velmi oblíbené u architektů, protože působí decentněji, hřejivěji a útulněji než rolety z hliníku. Navíc můžete zvolit dvoubarevné screeny, kdy vnitřní a vnější strana látky má odlišnou barvu. Snáze je tak sladíte s interiérem i exteriérem.
Pokud máte na domě velkoformátová okna nebo prosklené plochy, sáhněte raději po screenech. V NEVĚ standardně vyrábíme screeny až do velikosti 14 m2, zatímco u hliníkových rolet se doporučuje maximálně 8 m2.
Montáž a ovládání rolet vyjdou nastejno
Co se týče náročnosti montáže, výrazně se neliší. Oba typy rolet potřebují box, do kterého se navíjí, a boční vodicí profily. Na montáž si vždy přizvěte odborníky, sami se do ní nepouštějte.
Pokud stavíte dům od základů, můžete venkovní stínění instalovat do boxu pod fasádu. Při rekonstrukci a dodatečné montáži na rám okna nebo do ostění vás bude zajímat, kolik místa vám box nad oknem sebere.
Box na klasické rolety bude vždy větší, protože lamely v návinu zaberou víc místa než látka.
- Box hliníkových rolet začíná přibližně na rozměru 13 × 13 cm pro běžné okno rodinného domu.
- Box látkových rolet i na balkonové okno má 10 × 10 cm.
Jestli chcete venkovní stínění ovládat aplikací nebo pomocí chytré domácnosti, v tomto ohledu omezeni nejste. Chytré motory lze nainstalovat k oběma typům stínění. Stejně tak můžete oba typy rolety ovládat manuálně.
Verdikt: stínění klidně kombinujte
Klasické rolety z hliníku lépe izolují teplo i hluk, jsou robustnější a zajišťují vyšší pocit bezpečí. Screenové rolety jsou naopak decentnější, elegantnější a hlavně přes ně vidíte ven, i když jsou zatažené.
Samozřejmě není problém stínění kombinovat. Klasické hliníkové (případně blackout) rolety umístěte například do ložnice a do dětských pokojů, kde chcete absolutní tmu pro pohodlný spánek. Do obýváku nebo kuchyně zase volte spíše screenové rolety v jemnějších barvách. Úplně nejlepší pak bude, když se poradíte s architektem, který stínění navrhne i s ohledem na orientaci domu vůči světovým stranám. Z pohledu designu je ideální držet se na jedné straně domu jednoho typu stínění.