Stínění pergol a teras: hodí se pro ně venkovní žaluzie?
Pro stínění pergol či teras venkovní žaluzie spíše nedoporučujeme. Limitem je maximální šířka žaluzie i odolnost lamel proti větru. Ať už máte pergolu dřevěnou nebo hliníkovou, sáhněte raději po jiném typu stínění, nejlépe screenové roletě. Z pergoly uvidíte ven a roleta lépe odolá větru i UV záření.
Venkovní žaluzie do pergoly nejsou příliš vhodné
Rozměry žaluzií jsou ve výrobě limitovány, na šířku mohou mít nejvíce 5 metrů. Do pergoly široké 6 metrů se tak jeden kus žaluzie nevejde. Pokud byste chtěli instalovat dvě venkovní žaluzie vedle sebe, museli byste je propojit sloupkem, který by ovšem narušil čistý vzhled pergoly.
„Čím větší plochu mají venkovní žaluzie, tím méně odolávají větru. Když navíc nejsou z jedné strany kryty oknem a vítr se do nich může opírat z obou stran, zvyšuje se riziko poškození. Při poryvu větru jsou taky hlučnější – což vám může zkazit posezení pod pergolou,“ říká Lukáš Musil, obchodní manažer NEVY.
Hliník, zejména v tmavých odstínech, se navíc na slunci nahřívá, takže nebude příjemné se lamel v horkém létě dotýkat, když půjdete při průchodu kolem.
Pokud máte pergolu z dřevěné konstrukce nebo terasu ladíte do venkovského a přírodního stylu, možná vám padnou do oka dřevěné žaluzie. Ty sice mohou působit masivněji než hliníkové, ale jejich odolnost s přibývající šířkou žaluzie také prudce klesá. Dřevo navíc vyžaduje pravidelnou péči, jinak se na slunci a na dešti rychle zničí.
Na pergolu zvolte nejlépe screenové rolety
Screenové rolety jsou na stínění větších ploch ideální. Látka je pevně napnutá (z boku ve vodicích profilech a na spodní straně je zatížena lištou) a prudký vítr s ní tolik nelomcuje. Dobré vlastnosti má varianta ZIPscreen i klasický screen ve vodicích profilech. Přes screenovou roletu navíc, narozdíl od žaluzií, uvidíte ven, a tak se v pergole nebudete cítit izolovaní od okolí.
Látky jsou potažené PVC a jsou uzpůsobeny dlouhodobému působení deště i UV záření. Po letech mohou látky mírně vyblednout, ale nestane se, že by zteřely nebo popraskaly.
Na většinu pergol se látková roleta hodí víc i svým designem – není tak robustní jako lamely žaluzií. Látka elegantně zajíždí do krycího boxu, takže když stínění zrovna nepotřebujete, nic vám nepřekáží ve výhledu ani v průchodu. Při večerním posezení na pergole vás zatažená roleta částečně ochrání i před hmyzem.
„Screeny se kotví mezi stojnice pergoly. Kastlík sice mírně zmenší světlou výšku otvoru, ale nic netrčí do prostoru,“ popisuje způsob montáže Musil.
Pokud jste teprve ve fázi plánování pergoly, zamyslete se nad orientací ke světovým stranám. Na terasu orientovanou na západ vám bude slunce svítit dlouho do večera. Ze severu svítí naopak nejméně.
Další způsoby, jak zastínit pergolu
Střešní i boční markýzy
Střešní markýzy jsou nejjednodušší formou zastínění, typicky se využívají v jižních státech. Pergolu zároveň zastřeší, takže vás ochrání i před deštěm. Boční markýzy mohou být podobně jako screenové rolety z PCV vláken, najdete ale také levnější varianty z polyesteru nebo polyuretanu.
Baldachýny – stínění pod skleněnou střechu terasy
Pokud už máte pergolu zastřešenou, můžete zvolit látkové baldachýny, které jsou na pohled velmi elegantní. Baldachýny se typicky posouvají mechanicky pomocí tyče. Seženete ale i motorizované.
Designové a funkční řešení: slunolam
Někdo si slunolam plete se žaluziemi. Je to totiž soustava lamel, která může být buď statická, nebo pohyblivá. Lamely jsou ale silnější a větší než u žaluzií, proto je slunolam celkově odolnější a na pergolu vhodnější. Slunolam se vyrábí v horizontální i vertikální variantě, můžete ho tedy použít na boky i střechu pergoly. Oproti žaluziím ale slunolam neumí lamelami sjíždět nahoru a dolů, pouze je naklápí.
Pergolu zastíní i zeleň
Velký strom vysazený vedle pergoly vám poskytne příjemný stín. Konstrukci pergoly můžete nechat obrůst plazivým břečťanem nebo psím vínem. Přirozené stínění vás však neochrání před deštěm ani hmyzem a vyžaduje větší péči.