Moderní řešení venkovních žaluzií a rolet – nejnovější trendy u nás i ve světě
Zhruba třetina našich venkovních žaluzií a rolet putuje na český trh, zbytek míří do jedné z 42 zemí světa. Nejvíce zákazníků máme v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale dodáváme také do Izraele, Japonska, Řecka, Itálie nebo Austrálie. Sepsali jsme, jak stínění řeší v zahraničí. Inspirujete se zeměmi na severu, v horách nebo u moře?
Kde se shodne celý svět
Stejně jako v Česku, také za hranicemi jsou venkovní žaluzie či rolety stále oblíbenější. Velkou roli v tom hraje větší informovanost zákazníků o výhodách venkovního stínění a moderní design, který podtrhuje architektonický styl budov. Zahraniční architekti proto u většiny budov počítají s návrhem venkovního stínění už v projektu. U administrativních budov je k tomu často nabádá i zákon.
V našich zakázkách převažují venkovní žaluzie s motorem, které pak zákazníci ovládají tlačítkem na nástěnném panelu, dálkovým ovladačem nebo například chytrým telefonem.
Po ovládání klikou s převodovkou sahají zákazníci, kterým záleží na nižší ceně. Typicky jsou to nájemci v bytových domech, nebo ti, kteří nemají v místnosti dostatek prostoru pro zapojení elektroinstalace nebo nechtějí sekat do hotového interiéru.
U velkých průmyslových a výrobních hal zákazníci často volí fasádní systémy, které se jako komplet instalují na hotovou fasádu. Žaluzie jsou ve fasádních systémech vedeny ve vodicích profilech a díky jejich zaobleným i hranatým variantám dobře padnou každé budově.
Chytrá domácnost na vzestupu
Stále větší zájem mezi majiteli rodinných domů je o Smart Home – inteligentní řízení celé budovy nebo domu. Nejsilnější poptávku po systémech chytré domácnosti máme z Německa, Rakouska a Izraele. Zákazníci pomocí Smart Home systému Somfy TaHoma ovládají například žaluzie, osvětlení, vytápění, zavlažování zahrady, bezpečnostní alarm a ti nejnáročnější dokonce i ozvučení.
Moderní venkovní žaluzie či rolety s větrnými a slunečními čidly se podle počasí automaticky stáhnou či vytáhnou, i když jejich majitel zrovna není doma. A kdo chce, může žaluzie ovládat i pomocí mobilní aplikace.
Trendy v barvách lamel
V barvách lamel vedou odstíny stříbrné 140 nebo 907 a antracitová 716. Obecně jsou oblíbené spíše neutrální barvy, které sednou většině budov. Ve stejné barvě jako lamely můžete mít také komponenty a příslušenství, které v NEVĚ lakujeme ve vlastní práškové lakovně.
Severská odolnost se promítá i do stínění
Na severu uvidíte nejvíce žaluzií NEVA v Dánsku, Norsku a Švédsku. Vedou zde lamely typu Z-90 a Z-70. Hlavně proto, že jsou odolné proti větru a při dovření na sebe těsně přiléhají, takže pouštějí do místnosti jen minimum světla.
Seveřané kvůli častým výkyvům počasí kladou důraz na odolnost a stabilitu žaluzií. Proto je instalují do pevných vodicích profilů. Předokenní žaluzie zde pohání zpravidla motory a bývají vybavené slunečními a větrnými čidly. Ty, jakmile zaznamenají horší počasí, žaluzie automaticky vytáhnou do krycího boxu, který je ochrání před rizikem poškození.
Zlatá střední cesta Evropy
Zákazníci ze střední Evropy, zejména Rakušané, Francouzi a Švýcaři, nejčastěji volí lamely Z a S. Lamely S oproti techničtějším lamelám Z exteriér vizuálně zjemňují. Naopak Němci se od ostatních Středoevropanů výrazně odlišují výběrem lamel typu C-80, protože si jejich náklonem rádi chrání soukromí. Lamely typu C lze naklánět oběma směry a zákazník tak má nad stíněním ještě větší kontrolu. Díky této variabilitě jsou lamely C vhodným řešením pro domácnosti i administrativní budovy.
Němci a Rakušané si nechávají montovat vnější žaluzie pomocí samonosných systémů STF. Systém umožňuje zaměření a montáž stínění v jednom kroku už v hrubé fázi stavby. Na stavbě se díky tomu montážní technici otočí jen jednou a vyhnou se čekání na omítání domu a montáž parapetů. Jejich rozměry by totiž za normálních okolností potřebovali znát. Při montáži v jednomu kroku tolik nechybují a snižují náklady na práci. V některých případech se okna i žaluzie kompletují už ve výrobě a montují naráz do stavebního otvoru.
Švýcaři zase překvapivě upřednostňují ovládání klikou. „I když se ve Švýcarsku hodně dbá na přípravu stínění už v projektu, není ovládání pomocí motoru a Smart Home nejčastější. V zemi je hodně nájemních bytů, do kterých majitelé nechtějí investovat tak velké částky a instalují žaluzie s ručním ovládáním na kliku,“, popisuje specialista pro zahraniční obchod NEVY – Leoš Tichý
Pokud se ve Švýcarsku staví dům od základů, architekt zohledňuje stínění už v projektu. Většinou volí žaluzie v samonosných systémech STL, které se montují do hotové fasády. V první fázi stavby se připraví prostor nad okno pro paket a ve špaletách se připraví kotvení. V druhé fázi, kdy je parapet a fasáda hotová, se celý systém jen upevní. Montáž je pak velmi rychlá a jednoduchá.
Jižané od stínění očekávají i příjemné klima
Teplé oblasti jako Izrael, Řecko nebo Itálie, upřednostňují lamely typu C-80 s vedením lanky. „Izraelci těmito žaluziemi stíní velké skleněné plochy, kde se předokenní žaluzie do vodicích profilů nedají technicky ukotvit,“ uvádí Lucie Studená z NEVY.
Lamely typu C jsou na jihu oblíbené, protože se dají natáčet na obě strany. Většina domácností i administrativních budov je pak využívá k nasměrování světla do té části místnosti, kde jej zrovna potřebují.
„Céčky“ si navíc zákazníci pomáhají v domech bez centrálního vytápění, kde si v zimě pouští do interiéru sluneční paprsky a příjemně si jej prohřívají. V letních měsících pak využívají všeobecnou výhodu venkovních lamel a naklápí je tak, aby se většina paprsků odrazila ještě před okny. Tak se interiér nepřehřívá a teplota uvnitř je oproti rozpálené ulici mnohem příjemnější.
„Pokud stínění pro dané klimatické prostředí dobře navrhnete, stane se z žaluzií pomocník, který v interiéru udělá i v horkém létě příjemné klima,“ říká odbornice na zahraniční trh Lucie Studená.
Rolety jako praktický trend
Kromě předokenních žaluzií jsou stále oblíbenější také venkovní látkové rolety – tzv. screeny. Tyto moderní venkovní rolety jsou elegantní, velmi dobře odolávají větru a mají jednu klíčovou výhodu: s výjimkou černých blackoutových látek je přes ně dobře vidět ven, i když jsou zatažené.
Z tohoto důvodu se screenové rolety často instalují jako zastínění zimních zahrad, teras, balkonů nebo pergol, kde zákazníkům nabídnou potřebné soukromí, ochrání je před nesnesitelným horkem a zároveň jim neukradnou výhled do zahrady či okolí.
Pokud i vy toužíte po venkovním moderním stínění podle posledních trendů, obraťte se na některého z našich prodejců.