Venkovní stínění na solární pohon: kdy se vám vyplatí

9. 12. 2021

Díky motorům na solární pohon nebudete závislí na distribuční síti a nemusíte sekat do zdi. Na druhou stranu jsou tyto motory dražší a mají omezenou kapacitu baterie. Komu se stínění na solární pohon vyplatí a proč?

Jak funguje motor na solární pohon?

Venku na kastlu nebo na fasádě je umístěn solární panel, ze kterého vede kabel do akumulátoru. Solární články generují elektrický proud, který se do akumulátoru ukládá. Ten nashromažděnou energii potom „rozdává“ rovnoměrně tak, aby venkovní žaluzie spolehlivě fungovaly. Ve dne i v noci, za každého počasí.

A co v zimě, když nesvítí?

Solární články fungují celoročně. Nenabíjí se jen přímým zářením, stačí jim rozptýlené světlo. Když je ale delší dobu zataženo, nevyrobí tolik energie jako v létě. Baterie by se sice vybít neměla, ale na plný chod by to stačit nemuselo. V zimě proto doporučujeme motor zatěžovat minimálně, ideální je mít žaluzie neustále stažené a v případě potřeby pouze naklápět lamely.

Panel je odolný proti mrazu. Obvykle není problém s tím, že by zapadl sněhem – nad oknem je totiž krytý (narozdíl od panelů na střeše). Pokud k tomu ale přece jen dojde, je potřeba jej od sněhu oprášit. Některým motorům vadí i vrstva prachu. Při ometání buďte velmi opatrní. Solární články jsou náchylné na poškození

Kvůli dostupnosti údržby toto řešení nedoporučujeme umisťovat do patra. Solární panely jsou ideální do přízemí nebo nad balkonová okna, kde k nim máte vždy jednoduchý přístup.

Komu se žaluzie na solární pohon nejvíc vyplatí?

Na to jsme se zeptali Jana Musila, prodejce stínicí techniky ve firmě Mans: „Hlavní výhodou je to, že nemusíte sekat do zdi ani instalovat viditelné plastové lišty na přívod elektřiny. Toto řešení nabízíme zejména klientům, kteří mají třeba nejbližší zásuvku ve vedlejším pokoji. V takovém případě přichází v úvahu pouze manuální ovládání nebo solární pohon.“

Z toho vyplývá, že solární pohon motoru je skvělá alternativa u starších domů, nebo pokud stínění dodatečně doplňujete jen k jednomu či dvěma oknům. Nabízí se také použití v místnostech, kde s žaluziemi manipulujete minimálně – například garáž nebo technická místnost. Vždy pamatujte na to, že nejvíce slunečního záření zachytí panel směřovaný na jih, jihovýchod a jihozápad.

Fotovoltaické panely dejte raději na střechu

Pokud plánujete novostavbu s využitím alternativních zdrojů energie, doporučuje Jan Musil využít fotovoltaické panely na střeše nebo tepelné čerpadlo, které vám zajistí dostatek stabilní energie pro celý dům. Do sítě by poté napojil žaluzie či rolety se standardním motorem. „Jeden systém pro celý dům bude pravděpodobně propracovanější, než malý solární panel s vlastní baterií pro každý prvek zvlášť,” dodává Musil.

U nízkoenergetických či pasivních domů se předpokládá častější manipulace s venkovním stíněním. Baterie solárních motorů ale naopak ukládá menší množství energie, které by na opakované vytahování a stahování stačit nemuselo.
Žaluzie nejsou připojeny na záložní zdroj energie. Zůstanou-li tedy například stažené a zaklopené a baterie se vybije, nepohnete s nimi, dokud se baterie znovu nenabije. Toto řešení bychom proto obecně doporučovali spíše jako nouzovou variantu tam, kde lamely budete jen nárazově naklápět.

Solární panel k žaluziovému motoru. Zdroj fotografie: MANS – Venkovní a vnitřní stínění

Výhody stínění na solární pohon:

  • Nejste závislí na elektrické energii ze sítě – funguje i při výpadku proudu,
  • funguje celoročně (i když je pod mrakem),
  • nemusíte sekat do zdi – ideální řešení pro rekonstrukci.

Nevýhody stínění na solární pohon:

  • Vyšší cena,
  • nižší kapacita baterie,
  • potenciální problém v kompatibilitě s některými dalšími motory při dodatečné montáži žaluzií.

Ovládání solárních žaluzií

Jelikož žaluzie nejsou připojeny do sítě, jejich ovládání je plně bezdrátové. Využijete tedy přenosný ovladač.

Pokud si zažádáte o dotaci na venkovní stínění v rámci programu Nová zelená úsporám, získáte na žaluzie ovládané inteligentním automatickým systémem až 1 500 Kč na metr čtvereční stíněné plochy.

Jestli plánujete pořízení stínicí techniky, obraťte se na některého z našich prodejců. Výhody jednotlivých řešení vám rád ukáže naživo.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora