Venkovní žaluzie a rolety v zimě: na co si dát pozor a jak o ně pečovat?
Venkovní rolety a žaluzie vyrábíme z odolných materiálů a dodáváme je třeba i do Norska nebo Švédska. Zima jim tedy nevadí. Přesto je potřeba se jim přes zimu více věnovat – přes den je ideálně mějte vytažené, při zamrznutí lamel s nimi nemanipulujte a pravidelně stínění ometejte od sněhu.
V zimě venkovní stínění chrání okna před námrazou a zajišťuje soukromí
I když venkovní stínění nejvíce doceníte v létě, svůj smysl má také v zimě.
Pokud v zimě venkovní žaluzie či rolety zatáhnete (a zatemníte), snížíte únik tepla z místnosti o zhruba 1,5 stupně. Díky tomu můžete mírně ušetřit za vytápění.
V zimě se navíc brzy stmívá a doma musíte svítit třeba už od čtyř hodin odpoledne. Pokud bydlíte v přízemí nebo máte okna do ulice, z vašeho domu se stává výkladní skříň. Žaluzie místnost úplně zatemní a zajistí vám potřebné soukromí. Pokud nechcete přjít o výhled na ulici, pořiďte si screeny. K těm ale doporučujeme přidat záclony či závěs pro snížení viditelnosti do domu.
Venkovní stínění ve větru a dešti
Venkovní žaluzie dobře odolávají větru, při vedení ve vodicích profilech a o šířce do jednoho metru zvládnou až 88 km/h. Přesto je v silnějším větru doporučujeme vytáhnout, případně si k nim dokupte větrná čidla, která se o to postarají automaticky.
U screenových rolet záleží na způsobu montáže, vedení a vzdálenosti držáku, za který jsou přichycené. Obecně ale platí, že zipscreeny jsou proti větru poměrně odolné – odolávají větru o rychlosti nad 80 km/h. S přibývajícími rozměry odolnost žaluzií klesá. Velkou výhodou oproti žaluziím je, že látka je i v silném větru tichá.
Déšť při teplotě nad nulou nevadí. Pokud nicméně zmoknou screenové rolety, nechte je uschnout a nevytahujte je hned nahoru. Látka totiž ztěžkne, takže zbytečně zatěžuje motor a v krytu navíc tak dobře neproschne.
Pokud je pod nulou, hrozí, že voda zamrzne a látka by se mohla poškodit. Proto se snažte screeny před kontaktem s vodou uchránit – nejlépe tak, že je při dešti vytáhnete. Pokud se do boxu vytáhne mokrá látka a začne mrznout, hrozí, že v boxu zmrzne v jeden velký kus. V takovém případě pak není možné s roletou manipulovat.
Co dělat, když k sobě přimrznou lamely
U venkovních žaluzií dále hrozí, že vám lamely přimrznou k parapetu, k sobě navzájem nebo ve vodicích profilech. Pokud se to stane, nesnažte se je od sebe silou oddělit nebo s nimi manipulovat. Vždy počkejte, až se oteplí a námraza sama roztaje. To samé platí, pokud ve vodicím profilu zamrznou screenové rolety.
V boji proti přimrznutí dobře poslouží chytré motory. Objeví-li se námraza, musí motor při vytahování žaluzií či rolet vyvinout větší sílu a tím pádem odebere ze sítě více elektřiny. Toho si ihned všimne chytrá elektronika motoru a pohyb žaluzií automaticky zastaví. Pokud máte navíc motor napojený na Smart Home, nahlásí vám to.
Údržba žaluzií a rolet v zimě
V zimě stačí venkovní stínění občas omést od sněhu. Kompletní čištění doporučujeme provádět 2× ročně – vždy ho ale nechte na jaro a podzim, když je počasí tak akorát – ani mráz, ani příliš ostré slunce. Přečtěte si více o údržbě venkovních žaluzií a údržbě screenových rolet v samostatných článcích.
Během zimy kontrolujte technický stav žaluzií a rolet podobně jako po zbytek roku. Vždy ověřte:
- jestli se vytahují a spouští rovnoměrně (vodorovně),
- zda nejsou opotřebené pásky a vodicí profily,
- jestli při vytahování či stahování žaluzie nepískají
- a jestli není motor příliš hlučný.
V případě jakýchkoliv poruch kontaktujte odborníky ze své montážní firmy. Při opravě svépomocí byste totiž zbytečně přišli o záruku.
Shrnutí: co s venkovním stíněním v zimě
- Přes den mějte rolety i žaluzie ideálně vytažené (pro ochranu před deštěm, větrem i námrazou), ve tmě si je zatáhněte pro větší soukromí.
- Pořiďte si senzory a čidla, aby se žaluzie nepoškodily a hlavně pro váš klid při velmi nepříznivém počasí.
- Občas stínění omeťte od sněhu a zkontrolujte, zda není přimrznuté k parapetu či ve vodicím profilu.