Vybíráme ideální stínění do kuchyně

9. 6. 2022

Stínění kuchyně věnujte stejnou pozornost, jako v případě obývacího pokoje nebo ložnice. Nároky jsou zde specifické z důvodu častějších výkyvů teplot a vlhkosti. V článku představujeme možnosti, které pro zastínění kuchyně máte.

Co zvážit před výběrem stínění do kuchyně

K zastínění kuchyně máte na výběr z vnitřního a venkovního stínění. Vnitřní stínění je levnější a snadněji se instaluje. Zároveň je ale potřeba počítat s častým čištěním a menší účinností stínění. Venkovní stínění je nákladnější a obtížnější k montáži, ušetří vám ale spoustu práce s údržbou a v zastínění místnosti je efektivnější.

Nejprve zvažte rozložení kuchyně. Vlivem tepla, vlhka, špíny a prachu se stínění snáze špiní, což způsobuje vyšší nároky na údržbu, než v případě jiných místností. Důležitá je zejména:

  • orientace kuchyně vůči slunci,
  • možnost odvětrávání,
  • vzdálenost okna od dřezu,
  • blízkost okna od sporáku,
  • případně spojení kuchyně s obývacím pokojem.

Orientace kuchyně napoví, jak moc je potřeba místnost zastínit. Situace je nejhorší v případě orientace na jih, kdy se místnost v průběhu dne nejvíce zahřívá – v tom případě zvolte spíše venkovní rolety s nižší propustností světla. Přemýšlíte nad roletami proti hmyzu? Pravdou je, že screenové rolety částečně místnost ochrání. Přesto zvažte spolu se stíněním pořídit i síť proti hmyzu – hlavně v případě, kdy jste v přízemí a máte okno do zahrady, nebo vám před oknem roste strom. V těchto případech hrozí vyšší riziko, že vám bude hmyz lézt oknem do kuchyně.

Dejte si pozor na vlhkost v místnosti. U velkých kuchyní s digestoří a velkým oknem není situace tak kritická. Problém je především v malých, hůře větraných prostorách. Tam nedoporučujeme záclonky ani vnitřní žaluzie – rychle se špiní a můžou plesnivět. Dostávat plíseň ze spár je zdlouhavé a vyžaduje mnoho trpělivosti. Volte spíše venkovní rolety, nebo venkovní žaluzie.

Zvažte vzdálenost okna od dřezu a sporáku. Stínění v jejich blízkosti vyžaduje obecně častější čištění – může na něj stříknout voda nebo mastnota z plotny při smažení. K poškození žaluzií a záclon přispívá i zvýšená teplota a kouř. Usazená mastnota a špína se pak těžko smývá hlavně z vnitřních žaluzií, kde musíte vyčistit každou lamelu zvlášť.

Pokud máte kuchyni spojenou s obývákem, zvolte u obou prostorů stejný způsob venkovního stínění – místnost bude designově jednotná a v obývacím i kuchyňském prostoru udržíte stálou teplotu s dostatkem světla.

Výhody venkovního stínění v kuchyni

Venkovní stínění je na údržbu jednodušší z prostého důvodu – je venku před oknem a neusazuje se na něm mastnota. Stačí jednou za čas umýt okna, což trvá podstatně kratší dobu, než čištění samotného stínění. Venkovní stínění navíc udržuje stabilnější teplotu v místnosti, protože sluneční paprsky vůbec neprojdou dovnitř. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a složitější montáž oproti vnitřnímu stínění. Zde doporučujeme svěřit instalaci montážní firmě. U venkovního stínění máte na výběr venkovní žaluzie, nebo venkovní rolety.

Při spojení s obývacím pokojem jsou dobrou volbou předokenní žaluzie, které působí luxusně a umožňují jednoduše regulovat množství světla v místnosti. Jsou vyrobeny z odolného hliníku a jednoduše se čistí. My přitom nabízíme vnější žaluzie se strukturovaným lakem, díky kterému jsou žaluzie takřka bezúdržbové, stačí je 2× do roka umýt. K žaluziím si lze objednat rolovací síť proti hmyzu.

Z rolet si můžete pořídit levnější látkové rolety na lanku, nebo nákladnější ZIP screeny vedené v profilu, které jsou i v naší nabídce. Screenové rolety mají tu výhodu, že jsou potaženy PVC vrstvou – jsou tedy odolné vůči vnějším vlivům a vlhkosti, což usnadňuje čištění. K údržbě stačí omytí vodou 2× ročně. Screeny zároveň slouží jako částečná ochrana proti hmyzu.

U stínění roletami zvažte propustnost látky, abyste měli v kuchyni dostatek světla (hlavně při spojení s obývacím pokojem), ale zároveň aby nedocházelo k přehřívání místnosti. Ideální teplota je okolo 20 °C.

Pokud máte zájem o venkovní stínění do kuchyně, kontaktujte jednoho z našich prodejců.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora