Žaluzie a záclony: kombinovat, nebo ne?

9. 11. 2020

Kombinování vnitřního a venkovního stínění je i pro bytové designéry oříšek. Zjistili jsme, jak řeší kombinaci venkovních žaluzií a záclon nebo závěsů.

Nebojte se kombinovat

Pokud se rozhodujete mezi závěsy a venkovními žaluziemi, jednoduše je zkombinujte

Kombinovat můžete skoro všechny typy stínění, z praktického hlediska ale nedoporučujeme kombinaci vnitřních a venkovních žaluzií. S venkovními žaluziemi ty vnitřní ztrácí smysl a vy tak zbytečně utratíte peníze. Pokud chcete venkovní žaluzie a zároveň vnitřní stínění, zkuste je se závěsy, záclonami nebo plisé roletami.

Při pořizování vnitřního a venkovního stínění myslete také na design a vybírejte barvy lamel a látky tak, abyste provázali vzhled interiéru s exteriérem. 

Venkovní žaluzie jsou sice umístěné venku, ale barevně by měly navazovat na interiér a vnitřní stínění, které slouží jako dekorativní prvek. Při výběru lamel žaluzií i látky závěsů proto volte odstíny, které k sobě ladí, abyste stínění vzájemně propojili, ” doporučuje bytová designérka Petra Vláčilíková.

Venkovní žaluzie skvěle stíní

Venkovní žaluzie jsou především funkční a slouží k zastínění domácnosti. Pomocí naklopení lamel určíte množství tepla a světla, které do interiéru pustíte – třeba v létě tak zamezíte přehřívání místnosti a snížíte teplotu uvnitř domu až o 10 °C. Vnitřní stínění naproti tomu zastává pouze designovou funkci.

Například žaluzie Z‑90 na sebe při naklopení těsně doléhají a vytvoří v místnosti téměř absolutní tmu. Tyto žaluzie se proto hodí především do ložnice nebo dětského pokoje.

Podobně využijete i žaluzie S‑90 – jsou pevné, dobře stíní a díky svému vzhledu dodávají budovám jemnější vzhled. Pokud si zařizujete například bydlení ve stylu hygge, jsou tyto žaluzie ideální volba.

Venkovní žaluzie Z‑90 vytvoří v místnosti téměř absolutní tmu.

Vnitřní stínění uceluje interiér

Nevýhoda vnitřního stínění je, že sluneční záření zastavuje až v interiéru, který se následně ohřívá. Záclony či závěsy tak fungují spíš jako designový prvek, který zajistí soukromí. Na rozdíl od venkovních žaluzií záclony tolik nestíní, ale světlo v interiéru rozptylují a vytváří příjemnou atmosféru. 

Venkovní žaluzie nejlépe zkombinujete z vnitřního stínění s:

  • Plisé roletami – vyrábí se z různých látek s odlišnou hustotou a propustností světla, takže je doporučujeme do většiny místností.
  • Záclonami – slouží především jako dekorace, protože moc nezastíní a je přes ně vidět. Ideální je proto právě kombinace s venkovními žaluziemi, které se o tmu v interiéru postarají.
  • Japonskými stěnami – jsou ideální náhrada za záclony nebo závěsy. Pořídíte je v několika variantách a ovládáte je pomocí lanka nebo motoru. Japonské stěny tolik nezastíní, působí ale elegantně a interiéru dodávají moderní vzhled.
  • Roletami den a noc – vyrábí se z průhledných a neprůhledných pásů látky. Pásy jednoduše roztáhnete a zachováte prosvětlený interiér. Nevýhodou těchto rolet je, že při zatažení dokonale nezastíní, proto je doplňte venkovními žaluziemi.
Kombinovat můžete i více druhů vnitřního stínění jako závěsy a záclony.

U látkového vnitřního stínění ale většinou narazíte na problém s prachem. „Záclonám se někdy říká lapače prachu, i proto se někteří tohoto prvku v interiéru straní. Pokud vnitřní látkové stínění chcete, zainvestujte do kvalitních látek, které se dobře udržují. Pak má záclona nebo závěs samé plusy – zkompaktní celý prostor a poskytne vám větší pocit soukromí,” vysvětluje Petra Vláčilíková.

Při návrhu kombinace vnitřního a vnějšího stínění se obraťte na naše partnery, kteří vám s výběrem rádi pomůžou.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora